Beyinsi

İlişkinin En Büyük Düşmanları

  • 2.172 kez görüntülendi.
İlişkinin En Büyük Düşmanları

İlişkinin En Büyük Düşmanları

Avrupa’nın bir ülkesinde bir üniversitede bir araştırma yapılıyor. Bu araştırma da evli bir çiftin tartışmaları incelenecektir. Ve sıradan bir evli çifti üniversite l davet ediyorlar. Davetten sonra bu çiftten 15 dakikalığına sıradan bir konuyu tartışmalarını istiyorlar. Bu çift ise evlerindeki çöp problemini 15 dakika boyunca tartışıyorlar. Testten sonra araştırmacılar bu çiftin 5 yıl içerisinde ayrılacağını iddia ediyorlar. Ve beklenen oluyor bu çift 2 – 3 yıl sonra ayrılıyorlar.  Yine 19 sene boyunca aynı araştırma konusunu tam olarak 3000’den faza daha çok çift üstünde yapmayı başaran Gottman’ın kitabı da var. Sadece 10 dakika olan çiftlerin kavga, tartışma videolarını seyrederek bir çiftin ayrılmayacağını veya ayrılacağını %90 doğruluk seviyelerinde test edebiliyor. Hatta sonra 3 dakikalık video kayıtlarından da tahmin yapmaya başlamaktadır. Ancak bunları nasıl yapabiliyor?

Olumsuz ve Olumlu Olan İfadeler

3 – 4 dakikalık videoları seyrediyor ve eşler tarafınca beden dili ve söz ile ifade edilmekte olan olumsuz ve olumlu düşünceleri sez ediyor. Olumlu olan duyguların oranları yine olumsuz olan duyguların oranlarına göre tam olarak 5’e 1 iken, çiftler ayrılmayacaklarını ve yine %90 doğruluk ile de tahmin edebilmektedir.

Olumlu olan duyguların oranları yine olumsuz olanlara göre 5’e 1 olabiliyorken bu ayrılmayacaklarını işaret ediyor. Olumsuz duyguların oranları yükseldikçe ayrılma oranları da çok daha yükseliyor. Fakat bütün bu lüzumsuz ifadeler aynı oranda olumsuz etki yaratmamaktadır. Belirlenmiş olduğu 3 ana olumsuz duygu bulunuyorsa eğer boşanma ihtimali de oldukça yüksek oranda olmaktadır.

İlginizi Çekebilir..  En Büyük Yerine En İyisi Olacağım Demeliyiz

Eleştiriler ve Savunma Durumları

Eleştiriler, sürekli olarak çeşitli hatalar bulma ve yargılama davranışları. Bu davranışlara ek olarak kişilerin karakterleri ve kişiliklerini eleştirme unsuru. Kişiler kendilerinde bir çeşit problem olduğunu düşünmektedirler ve ilişkiden kendilerini nasıl kurtarabileceklerini düşünürler.  Ayrılı getirmekte olan bir farklı davranış ise çiftlerin karşı tarafı hiçbir şekilde anlamadan her daim kendilerini savunmalarıdır. Yine susmak da en tehlikeli davranışlardandır. Eğer ki bir taraf endişelerini anlattığı takdir de kişi karşı tarafı yok saymaktadır veya konuyu farklı köşeye çekmektedir. Yani karşı kişiye “Değersiz” mesajını iletiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.