İlginç Hareketli Resimler

İlginç Hareketli Resimler


Bill Domonkos’un GIFleri

İlginç hareketli resimler başlıklı konumuz da sizlere Bill Domonkos adlı grafik sanatçısından bahsedeceğiz. GIFler internetin ortak dili olup, hızlı bir şekilde bir video kesitinden asıl konunun ana düşüncesini, duygusunu veya değinmek istediği noktayı anlamamızı sğlar. Anlamsız ve eğlenceli olmanın yanı sıra insanların üzerine çok fazla düşünmek zorunda kalmadığı görüntülerdir. Ancak Bill Domonkos bunun bir sanat olduğunu düşünüyor ve bunu şöyle dile getiriyor, “Onları, çok kısa filmler olarak görüyorum”.
Kendisi, kutulardan çıkan kedilerlerle, çatıdan düşen sakarlarla veya bir şeylere hayır diye bağıran insanlarla ilgilenmiyor. Domonkos, eski fotoğrafları, eski filmleri ve türleri ve dönemleri gerçeküstü yöntemlerle birbirine karıştıran diğer garip materyalleri birbirine harmanlıyor. “Benim ilgili çeken, geçmişi, günümüz zamanı ile manipüle etme fikridir. GIFler özellikle geçmiş ile gelecek arasında var olan ve karaya vurmuş anlar gibidir.” diyor.
Kendisinin filmlere olan hayranlığı Valley of the Dolls filminin kendi hazırladığı versiyonunu çektiği ve doğup, büyüdüğü Amerika’nın Ohio, Toledo bölgesinde başlamış. Daha sonra Cleveland Sanat Enstitüsü’nde video sanatı eğitimi almış ve şimdi bile San Francisco‘da interaktif tasarımcı olarak işine devam ederken filmler, onun en büyük ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Haftada iki kez sinemaya gidiyor ve çalışmadığı zamanlarda Fandor üzerinden eski filmleri izliyor. Kendi deyişiyle; “Gerçek filmi bir araya getiren resimlerde o kadar büyük bir güzellik var ki… Bir çerçeve içerisinde oynayan görüntüler benim için bir nevi hipnotize edici etkiye sahip.”
Aynı zamanda geçmişten de aynı derecede büyülenmiş durumda ve Kongre Kütüphanesi ve bunun gibi kuruluşlar arşivlerini çevrimiçi olarak sunmaya başladığından beri adeta kendinden geçiyor. Nocturne ve Beyond the Blue Horizon gibi büyüleyici filmler oluşturmak için bu arşivlerde adeta madencilik yapıyor.
Bu filmler Domonkos’u GIFlere yönlendirdi. Yaklaşık beş sene önce eski fotoğraflara tuhaf nesneler (uçan bıçaklar, parlayan bir radar ekranı) eklemeye başladı. Ürkütücü döngülerin kendisinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğunu fark etti. O yıldan beri Domonkos’un çalışmalarına daha yüzlercesi eklendi ve kendisi her gün en az bir saatini çevrimiçi olarak fotoğraf bulmak için harcıyor. Kimi zaman aradığını bir saat içerisinde bulabiliyorken kimileri haftalarını alabiliyor. Ailenizin size gönderdiği gülen bebek GIFlerinden çok daha eğlenceli olan rüya gibi sahneler geçmiş ile gelecek arasında bir yerlerde olan fantastik bir dünyayı akla getiriyor.

O GIFlere şimdi birkaç örnek verelim:

 

Çeviri Kaynağı: http://www.wired.com/2016/07/bill-domonkos-gifs/#slide-5

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2031 2,013