Beyinsi

Ihlamurun Faydaları Nelerdir

  • 1.390 kez görüntülendi.
Ihlamurun Faydaları Nelerdir

Ihlamurun Sağlığa Faydaları

Ihlamur ağacının yapraklarından elde edilen ıhlamur bitkisi sadece güzel kokusu ile değil sağlıklı olması ile de pek çok derde deva olmakta. Hoş kokusundan dolayı gerek evlerin bahçelerinde bile yetiştirilen ıhlamur ağacının kış aylarında yapraklarından elde edilen ıhlamur bitkisi pek çok farklı şekilde kullanılarak sağlığımıza etki etmektedir. Özellikle kış mevsiminde pek çok hastalığa deva olan ıhlamur çayı, siyah çay ve yeşil çaydan daha fazla tercih edilmekte, tüm hastalıklara karşı vücudunuzu korumakta. Kalsiyum ve pek çok vitamini içerisinde bulundurmakta olan ıhlamurun sağlık için faydalarından bahsetmek istiyoruz.

Grip ve Nezleye Karşı Ihlamur

Özellikle kış mevsiminde en çok rastlanan hastalıklardan olan grip ve nezleye sadece ıhlamur çayı içerek karşı koyabilirsiniz. Soğuk kış günlerinde bu hastalıklara yakalanmak istemiyorsanız ıhlamur çayını biraz daha güçlendirmek için içerisinde bir miktar limon ve bal da katarak içebilirsiniz. Bal ve ıhlamurun karışımı pek çok vitamin ve minerali vücudunuza sağlayacak iken vücudun hastalıklara karşı olan direncini arttıracaktır.

Ihlamurun Öksürüğe Faydası

Gerek kış ayarında gerekse de yaz aylarında sürekli öksürükten şikayet ediyor ve hangi ilacı kullandıysanız bu durumdan kurtulamıyorsanız ıhlamur içerek kısa süre içerisinde öksürükten kurtulabilirsiniz. Her gün bir bardak ıhlamur çayı içerek vücuttaki bakteri ve mikropları atabilir, öksürük ile birlikte solunum yolunda meydana gelen tahrişi giderecektir.

Stresi Gidermek için Ihlamur

İlginizi Çekebilir..  Diş Eti İltihabı Nedir? Diş Eti İltihabı Tedavisi

Ihlamurun en büyük etkilerinden biri de sinir sistemi üzerinedir. Özellikle de gün içerisinde çok çalışıyor, yoruluyor ve bunalıyorsanız stres nedeni ile pek çok farklı rahatsızlık ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Her güne bir bardak ıhlamur çayı içerek başladığınızda gün içerisinde stresten uzak kalabilirsiniz. Ihlamur çayını gece geç saatlerde tüketmeniz uykunuzun kaçmasına neden olacağından akşam 19:00’dan sonra tüketilmemesi önerilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.