Beyinsi

İclal Aydın – Kalbimin Can Mayası (Kısa Özeti)

  • 810 kez görüntülendi.
İclal Aydın – Kalbimin Can Mayası (Kısa Özeti)

Kalbimin Can Mayası Kitap Özeti

İclal Aydın‘ın 3 Kızkardeş kitabını okuduysanız, muhtemelen kitabın devamını dört gözle bekleyenlerdensiniz. Bilindiği gibi bu aile hikayesi, bildiği kadarıyla Amerika’ya giden yeğenine tüm hayatını, aşkını, ailesini, kinlerini ve sırlarını içeren bir defter emanet etmesiyle bir dönüşün gözüyle okunur. Eğitimi için, defne çelengi için. Kalbimin Canı Maya kitabında Sadık Bey ve kızlarının Ayvalık’taki hikayesi devam ediyor.

Kalbimin yaşamı, en yakın çocukluk arkadaşımın ölümünden sonra yazarın yazdığı bir köşe yazısıyla başlıyor. Bu yazı aileyi özellikle Türkan’ı etkiliyor. Çünkü bu yazı iki gencin Türkan için yıllar önce aşk itirafını içeriyor.

Bu durumda Defne’nin anlatımı onun iç dünyasını ortaya çıkarır. Defne Amerika’dan kalbi kırık döndü ve olgunlaştı ve kendi ayakları üzerinde duran bir kız oldu. Nevşehir’de ailesine ait bir otel işletiyor. Amerika’da çalıştığı için yıllardır görmediği bir büyükanneyle karşılaşır ve şimdi biraz rahatlamıştır. Bu yüzleşmeden sonra babaannesini de kaybetmiştir. Hikayenin arkasındaki gerçeği öğrenmek için babasının karısı ve kızı Kiraz ile tanıştı. Bu nedenle, geçmişe yönelik tüm hesapları kapattı. Tek özlediği, onu Amerika’da bırakan ya da daha doğrusu terk eden Ömer’dir.

Türkan ve Kartal, kızlarının kendilerinden uzakta yaşadığı fikrine alışamazlar, ancak boyunda bir sorun olduğunu anlarlar ve kararına saygı duyarlar. Türkan’ın geçmiş deneyimleri, annesi Nesrin Hanım’ın nasıl öldüğü, Türkan’ın günlerce hapiste nasıl yaşadığı, evden nasıl çıktığı, genç aşkı ve evliliği bu kitapta anlatılıyor.

Ritten ve Serdar’ın evliliği çıkmaza girdi ve aralarındaki ayrılık ayrılma kararı aldı. Serdar artık tanıdığı ve tanıdığı düşünceli, saf insan değildir. Bütün aile seferber olsa bile kimse onların kararını görmezden gelemez. Serdar İstanbul’a döner ve orada yaşamaya başlar. Herkes tekrar eve dönmekten korkar ama beklentilerin aksine hala tepkisizdir.

İlginizi Çekebilir..  Reşat Nuri Güntekin-Acımak (Kısa Özeti)

Daria, çocukları ve kocasıyla yeni hayatını mutlu bir şekilde yaşıyor. Babanın yaşlanması, çocukların sorunları, ailenin sorunları dışında büyük bir sorunu yoktur. Bu kitap daha mütevazı ve annelik durumunu anlatıyor.

Sadık Bey yaşlıdır ve Nesrin Hanım daha çok bir hatıradır. Kardeşi Nezahat Hanım ile Ayvalık’taki son günlerini yaşamaktadır.

Bütün aile Nevşehir’de bir otelde toplandı ve o ve patronu Yaşar Bey’in Nesrin Hanım ile aynı okuldan mezun olduğunu tesadüfen öğrenirler. Sadık ve kızlar uzun uzun sohbet ettiler. Tabii ki konu arkasını döner ve o gece sırrın ortaya çıktığı geri dönen anneye gelir.

Sadık Bey, Nevşehir’de tatil yaparken düşerek yaralandı. O gün dönüş ve Serdar için bir dönüm noktası olur ve bu olayla barışırlar. Sadık Bey İstanbul’a götürüldü ama bir daha toparlanamadı. Zatürre nedeniyle kaybederler.

Bütün aile yine Ayvalık’ta toplandı. Bu sefer sadık beyefendiye veda etme zamanı. O gün beklenmedik bir ziyaretçi geldi. Ömer çıktı. Ayrıca kitabın adını verdiği konserve mayayı da anlatıyor.

Kalbimin Ömrü aynı yazarın bir makalesiyle sona erdi ve bu yazıdan Defne ile Ömer’in nişanlı olduğunu öğreniyoruz.

İlk kitapta olduğu gibi çok sıcak ve güzel bir aile hikayesi anlatılıyor. Ayrıca İclal Aydın’ın önceki kitaplarındaki karakterlerin bu kitapta sunulması ve olayların birbirine bağlanması hoşuma gitti. Sonunda bir soru işareti daha bıraktım. Eminim yazarın bu hikayede söyleyecek daha çok şeyi vardır. Bu aileyi tekrar görmek için sabırsızlanıyoruz.

İlginizi Çekebilir..  Harper Lee-Bülbülü Öldürmek (Kısa Özeti)

 

 

Kalbimin Can Mayası Arka Kapak Bilgisi

 

İNSAN BİR HİKÂYEYE KENDİNİ KAPTIRDIĞINDA, BİR BAKIYOR Kİ KARŞISINDAKİNİ ANLAMAYA BAŞLAMIŞ.

“Nedenini bilmeden peşine düştüğümüz duyguların, izini sürdüğümüz tutkuların, hapishanemiz olan korkuların bize bizden önceki nesilden kaldığına kanaat getirdim. Unutmamak, hatırlamak, birbirini tamamlamak için aslında.”
Diken kelebeklerinin göçü altı nesil sürüyorsa ve nesiller birbirinde devam ediyorsa, dağın bu yanıyla öbür yanını, denizin bu ucuyla öteki ucunu, bir kıtanın başlangıcıyla bitimini aynı anda görebilen
hangi nesildir?
Kapalı bir kapının iki tarafında iki insan duruyor. Rüçhan ve Nesrin. Türkân ve Mine. Kartal ve Somer. Peki, bir sonraki nesilden Defne ve Somer’in öteki kızı Kiraz kendi aralarındaki kapıyı aralarsa, diğer kapalı kapılara ne olur?
Dün, bugün ve yarın, bir neslin yolunda kesiştiğinde hikâyeler nasıl değişir?
Belki de, Kiraz’ın Defne’ye söylediği gibi bir aynaya tutulur bütün hikâyeler:
“Büyürken, genç kız olurken fark ettim ki, benim annem de sen ve senin annen için öteki kadın.
Annelerimize yaşatılan reddedilişin iki ucuyduk seninle. Rüçhan Hanım’ın ölüme giderken hüzünle baktığı bir aynayız biz. Birimiz aynanın sırrı, diğerimiz camıyız.”
Üç kız kardeş Türkân, Dönüş ve Derya’nın hikâyesi, Ayvalık’ta kaldığı yerden, bağımsız kurgusu ve tanıdık karakterleriyle devam ediyor.

Bu yazımızı beğendiyseniz Vladimir Tumanov – Kraliçeyi Kurtarmak Kısa Özetine göz atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.