Beyinsi

İç Savaş Nedir? (Kısa Özeti)

  • 1.632 kez görüntülendi.
İç Savaş Nedir? (Kısa Özeti)

İç Savaş Nedir? (Özet)
Olmasını hiç istemediğimiz bir olaydır. İç savaşı tanımlayacak olursak şunları söyleyebiliriz; bir ülkede yaşayan halkların politika ya da dini sebeplerle kutuplaşması yani bölünmesi ve silah kullanarak karşılıklı ölümlerin olduğu, ekonomik olarak ülkeyi düşüşe geçiren, dış mihrakların da desteği ile çeşitli emellere alet edilmiş halkın birbirini kırmasıdır. Yani insanlık ile uzaktan yakından ilişkisi olmayan, bir ülke sınırları içerisinde yaşayan halkların savunduğu görüşün arkasında durması ve karşı guruba bunu kabul ettirme isteğidir. İç savaş genel bir terimdir. Yani bu savaşa bütün ülkenin katılması gerekmektedir. Bazı gurupların silahlanarak isyan etmesi ya da yönetime karşı çıkması iç savaş sayılmaz. Devletin yönetimin değişmesi ya da ağır yasalar getirmesi sonucu halkın ayaklanması da iç savaş sayılmaz. Bu terim hep karıştırılmıştır.
İç savaşlar ya bölünmeye ya da rejim değişikliği ile sonuçlanır. Diğer ülkeler ile savaşmaktan daha ağır bilanço oluşur. Dünya tarihi iç savaşlarla doludur. Günümüzde Suriye iç savaşı en yakın tarihte olan iç savaştır. Dünyada yankı uyandıran diğer iç savaşlar İspanya iç savaşı, Lübnan iç savaşı ve Amerikan iç savaşıdır. Bu iç savaşlardan başka küçük ülkeler de de iç savaşlar olmuştur. Bir ülkede iç savaş karşıt görüşlere sahip iki büyük gurubun anlaşamamasından çıkabilir. Dini olarak mezhep farklılıklarını sorun gören iki mezhep arasında da çıkabilir. Gelişmekte olan bir ülke ise bunu hazmedemeyen başka bir ülkenin tüm imkanlarını seferber ederek gelişmekte olan bu ülkeyi çeşitli oyunlarla iç savaşa sürüklemesi de tarihte görülmüştür.
İç savaşın süresi yoktur. Gelebileceği son nokta son vatandaşın son nefesini vermesi de olabilir. Dış mihraklı iç savaşlar daha çok görülmektedir. Para için gözü dönmüş insan dışı varlıklar bir ülkede bir gurubu kandırıp silahlandırıp iç savaş çıkartabilirler. Eğer bir ülkede birlik beraberlik vatanseverlik yoksa o ülke bir gün savaşın eşiğine gelecektir. Bölünmeye gebedir.
Birlik, beraberlik, kardeşlik içinde yaşamak dileği ile!
NOT: Yorum ve görüşlerinizi aşağıda yrum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir..  Yön Bulma Yöntemleri
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.