Beyinsi

Huzurlu Bir Aile İçin Ne Yapılır?

  • 2.091 kez görüntülendi.
Huzurlu Bir Aile İçin Ne Yapılır?

Huzurlu Bir Aile İçin Ne Yapılır?

Aile Kavramı

Aile kavramı kuşkusuz bizim için en önemli kavramdır. Günlük hayatımızda ne için kimler için yaşıyoruz diye kendimize sorduğumzda cevabı kesinlikle aile olur. Her toplumda farklı aile kültürleri vardır. Kimi bize çok yabancı gelir kimi de çok yakın. Avrupa toplumlarında aile kültürü belirli bir yıla kadar çocuğun evden ayrılmasına kadardır. Örnek verecek olursak , çocuk 18 yaşına ulaştığında kendi kararlarını verebilecek durumda olduğundan evden ayrılıp kendi yaşamını kurabilir. Bizde bu durum daha farklıdır. Yaş sınırı olmaksızın çocuklar istediği kadar evde kalabilir ve istediği zaman evden ayrılabilir. Bu sadece aile kültürümüzden küçük bir örnekti. Ataya saygı, ataya hürmet vardır bizde. İsimleriyle hitap edemeyiz. Ya da her istediğimizi yapamayız yanlarında. Yeni nesil bu duruma biraz aykırı olarak ortaya çıksa da yine de aile kavramı asla unutulmaz.

Huzur Ve Aile

Huzur, hiçbir problemin 0lmadığını hissetmek, sinirlenmeden bir günü geçirebilmek, eşlerimizin bir gülüşü, çocuklarımızın bir bakışı,bir cümlesi vs. olabilir. Biz huzurlu bir ailenin parçası olmayı isteriz. Bu her zaman mümkün olmayabilir ama her birey önce huzur der. Aile içi tartışmaların olduğu, sürekli aynı konuların tekrarlanarak gereksiz tartışmaların yaşandığı, saygıdan yoksun aile bireyleri, aileden kopmuş çocuk, çok sinirli baba ya da anne, sohbet ve kontağın olmadığı bir zaman vs. Bunların olduğu bir aile ne kadar sağlıklı ilişkiler kurabilirki. Sıkıntısı olan bir çocuk bu durumda gelipte anne ya da babadan nasıl yardım isteyebilir. Bu sıcaklığı bulamayan çocuk dışarıda yardım arar ve dışarıda olanlar çocuğa ne derece yardımcı olabilir, ne derece çocukları anlayabilirler. Bir kaybedersek bir daha kazanması çok güç ya da imkansız olur. İşte bu yüzden aile içi bağları güçlü tutmak gerekir.

İlginizi Çekebilir..  Stealer, Keylogger Amaçları Nelerdir? ve Nasıl Silinirler?

Neler Yapılabilir?

Aile bağlarını güçlü tutmanın birçok yolu vardır elbette ama en önemlisi anlaşılır olmaktır. Her ne konuda olursa olsun anlaşılır olmak, gereksiz tartışmaları önler. Birbirini anlayan bireyler konuşarak her tür konu hakkında uzlaşabilirler. Çocuğunu anlayan baba onu kırmadan doğru yolu gösterebilir. Bunun yanında kontağın da önemi vardır. Aile içi konuşmalar bağları güçlendirir. Bir akşam evde oturup bir konuyu tartışan aile bireyleri hem güzel vakit geçirir hemde bağlılığı arttırırlar. Bir hafta sonu hep beraber dışarı çıkıp bir mekanda oturmak, alışveriş yapmak, piknik yapmak,  yürüyüş yapmak, parklara gitmek ya da arabayla bir şehir turu, köylerde doğaya açılmak ve orman yürüyüşleri, akraba ziyaretleri vs. aile bağlarını kuvvetlendirir. Güzel vakit geçirmek her ailenin vazgeçilmez parçası olmalıdır. Ne kadar az zaman o kadar az kontak ve soğuk bir aile. Mutsuz bir aile ortamı oluşur. Bunun olmasına izin vermeyelim. Ailemiz bizim herşeyimizdir. Kıymetini bilelim

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.