Beyinsi

Hiçbir Zaman Çözülemeyecek Gizemler

Muhtemelen Hiçbir Zaman Çözülemeyecek Tarihin En Büyük 10 Gizemi

Bu listemizde insanlık tarihi boyunca çözülememiş ve bundan sonra da çözülebileceğini düşünmediğimiz olayları, belirli başlıklar altında toplayarak güzel bir derleme oluşturduk. İşte o hiç çözülemeyecek gizemler:
Açıklanamaz?
Asla çözülemeyecek olan bazı tarihi sırlar vardır. Bazen konuyla ilgili materyaller kaybolur, bazen arkeolojik bir kazı çöker. Bazen de yeni ipuçları ortaya çıkmaz ve bütün bunlar çözülemeyen gizemleri daha da ilgi çekici hale getirir. Sizin için tarihin çözülememiş en büyük 10 gizemini sıraladık.
Karın Deşen Jack Kimdi?
1988’de Karın Deşen Jack Londra’da beş kadını öldürdü ve cesetlerine işkence yaptı. Daha sonra Karın Deşen’den polise, ou bulmak üzere yapılan çalışmalarla alay eden bir kaç mektup yollandı. Mektuplar “Karın Deşen Jack” ismiyle gönderilmişti.
Söylemeye gerek yok ama Karın Deşen Jack hiçbir zaman bulunamadı.
Jimmy Hoffa Nerede?
30 Temmuz 1975’te, bir tır şirketi sahibi olan ve bir organize suça adı karıştığı iddia edild Jimmy Hoffa ortadan kayboldu. Şu anda öldüğü varsayılıyor. Katillerinin kimliği ve mezarının nerede olduğu hala gizemini koruyor.
En popüler teorilerden biri Jimmy Hoffa’nın cesedinin New Jersey’deki Giants Stadyumu’nun altında gömülü olduğuydu fakat bu teori çürüüldü. Richard Kuklinski adlı bir şahsın katil olduğu öne sürüldü. Fakat ifadeleri doğrultusunda cesedi gömdüğü yere bakan polisler hiçbir şey bulamadılar. Jimmy Hoffa’nın hiçbir zaman bulunamayacağı düşünülüyor.
Kleopatra’nın Mezarı Nerede?
Antik yazarlar, Kleopatra ve sevgilisi Mark Antony’nin öldükten sonra beraber gömüldüklerini yazıyorlar. Plutarch (Milattan Sonra 45-120) adlı yazar mezarın eski bir Mısır tanrıçası olan İsis’in tapınağının yakınlarında olduğunu ve mezarın içinde gümüş, altın ve zümrüt ganimetlerle dolu olduğunu söylüyor.
Ancak mezarın yeri hala bilinmiyor. 2010’da Mısır eski gelenekler bakanı Zahi Hawass şimdilerde Taposiris Magna olarak adlandırılan bir bölgede Kleopatra dönemine ait birçok mezar bulunduğunu söylüyor. Bir çok arama tarama çalışması yapılmasına rağmen mezar hala bulunabilmiş değil.
JFK’yi Kim Öldürdü?
Bu muhtemelen Amerika’nın tarihindeki en büyük sır. 22 Kasım 1963’te Başkan John F. Kennedy Dallas’ta Lee Harvey Oswald tarafından vuruldu. Ateş eden tek kişinin o olduğu düşünülmüyordu. Daha sonra 24 Kasım 1963’te Islaw bir gece klübü sahibi Jack Ruby tarafından vurularak öldürüldü.
En kabul edilen teori Oslaw’ın Kennedy’yi, Ruby’nin de Oslaw’ı öldürdüğü olageldi. Fakat gerçekte neler olduğu hala bilinmiyor.
Oak Island Para Kuyusu
Yirmi yıldan beri Kanada’da bulunan Oak Island’da eski bir korsan olan Kaptan William Kidd (1645-1701) tarafından bırakılmış bir hazine sandığı olduğu konuşuldu durdu. O zamandan beri sayısız tahmin yapıldı ve sayısız defineci bölgeye hazine aramaya geldi.
Her ne kadar uzun süre arandıysa da böyle bir hazine bulunamadı.
Bakır Tablet Hazinesi
1952’de arkeologlar Qumran kazı bölgesinde bakır bir tablet buldular. Kimi uzmanlara göre tabletin üzerinde bir çok hazinenin yeri yazılıydı. Bazı uzmanlara göre böyle bir şeyin olması mümkün değildi.
Tabletin 1900 yıllık olduğu ve Roma dönemine ait olduğu söyleniyor. Tabletin üzerinde yazılanlar doğru olsa bile henüz bu tablet kullanılarak bir hazine bulunmuş değil.
Ahit Sandığı’nın Kaderi
MÖ 587’de Kral 2. Nebuchadnezzar komutasındaki ordular Kudüs’ü fethettiler ve Yahudiler tarafından ibadethane olarak kullanılan “İlk Tapına’ğı” yıktılar. Söylentiye göre bu tapınakta içinde tanrının 10 emrinin yazılı olduğu tabletler bulunan “Ahit Sandığı” da vardı.
Ahit Sandığı’na ne olduğu hala bilinmiyor. Antik kaynaklar sandığın Babil’e geri götürülüp şehir fethedilmeden önce saklandığını işaret ediyor. Sandığın Kudüs işgali sırasında yok olmuş olabileceği de söyleniyor. Bazı söylentilere göre de sandık, İsa Mesih geri gelene kadar ortaya çıkmayacak.
Babil’in Asma Bahçeleri
Antik yazarlar yazılarında, şu anda Irak toprakları içinde kalan Babil’de bulunan birçok fantastik bahçeden söz ediyorlar. Bu bahçelerin ne zaman inşa edildiği bilinmiyor. Fakat bazı antik yazarların bu bahçelerden fazlaca etkilendikleri ve onu bir “dünya harikası” olarak tanımladığı biliniyor. M.Ö 250 civarlarında Bizans’lı filozoflar asma bahçelerinde dalları çok çok uzun, kökleri de dünyanın merkezine kadar uzanan bitkilerin olduğunu yazıyorlar.
Her ne kadar araştırıldıysa da arkeologlar henüz bu bahçelere ait herhangi bir kalıntı bulabilmiş değil.
Atlantis Şehri Gerçek Miydi?
Bir yunan filozofu olan Plato’nun yazılarında Atlas Okyanusu’nun ortasında bulunan ve bir zamanlar Afrika ve Avrupa’ya hükmetmiş bir şehir olan Atlantis’ten bahsediliyor. Hikâyede tarih öncesi Athenalıların Atlantis’e saldırdığı ve şehrin sular altında kaldığı söyleniyor.
Kimi bilim insanları böyle bir şeyin olabileceğine inanmıyor fakat bazıları da hikâyenin antik Yunan mitolojisinden esinlenilerek yazılmış olabileceğini söylüyorlar. Hikâyenin aynı zamanda M.Ö 1400’lerde Crete adası üzerinde yaşamış bir uygarlıktan da esinlenilmiş olabileceği de ihtimaller arasında.
İsa Gerçekte Nasıl Görünüyordu?
Bu konuyla ilgili en güçlü kaynaklar ikinci yüzyıla ait. İsa’nın yaşamından neredeyse 100 yıl sonrası.
İlk yüzyıla ait çok fazla yazılı belge olmaması İncil araştırmacılarını bir kaç soruya baş başa bırakıyor. İnciller ne zaman yazıldı? Toplamda kaç hikâye bulunuyordu? İsa gerçekte nasıl görünüyordu? İsa’nın memleketi olan Nazareth İsanın doğal çevresi hakkında birçok bilgi barındırıyor. Araştırmacılar ilk yüzyıla ait bir ev buldular ve bunun İsa’nın evi olabileceğini düşünüyorlar fakat İsa’nın ne evi ne de gerçekte neye benzediği gizemini hala koruyor.

Exit mobile version