Beyinsi

Hepatit D Virüsü Kaptığımı Nasıl Anlarım?

  • 1.683 kez görüntülendi.
Hepatit D Virüsü Kaptığımı  Nasıl Anlarım?

Hepatit D Virüsü Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Hepatit D virüsü delta virüsü olarak da insanlar tarafından bilinen bir virüs çeşididir. Hepatit D virüsünün zararı nedir? Bu virüs karaciğerin tam anlamıyla şişmesine neden olur. Günümüzde virüsler arasında birçok hepatit virüsü bulunmaktadır. Hepatit D ise bu çeşitlerden sadece birisidir. Diğer hepatit virüslerinin yerine D virüsü yalnız başına bulaşmaz. Eğer bir kişiye D virüsü bulaşmış ise yine B virüsünü de üzerinde barındırıyor olması gerekmektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki Hepatit D virüsünün hiçbir şekilde aşısı veya tedavi şekilleri bulunmamaktadır.

Nasıl Bulaşıyor?

Hepatit D bulaşıcı mıdır? Hepatit D virüsü bulaşıcı hastalıkların başında gelmektedir. Bulaşma şekline gelirsek vücutta bulunan kan veya yine vücudumuzda bulunan sıvılar yolu ile bulaşabilmektedir. En önemlisi de bir kişi de bu virüsün belirtileri daha meydana gelmeden başkalarına da bulaşabilmektedir. Hepatit D virüsü ve yine B virüsünün belirtileri birbirine çok benzer. Bu nedenle belirtilere bakarak hangi virüsü kaptığımızı açıkça anlayamayız. Ancak ilk belirtilerine gelirsek;

  • Kemik ağrıları
  • Kusmalar
  • Yemek yiyememe
  • Yorgunluk
  • Aşırı koyu renklerde idrar
  • Gözlerde kızarmalar

Yukarıdaki belirtiler bu virüslerin ilk belirtileridir. Eğer birisi Hepatit D virüsünü kapmış ise yine B virüsünün belirtilerinin aşırı derece de kötüleşmesini de sağlayabilmektedir.

hepatit d-beyinsi

Tespiti Nasıl Yapılır?

Hepatit D Virüsü Kaptığımı  Nasıl Anlarım? Bu virüs için bilinmekte olan herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Özellikle de Akut veya kronik olmasının hiçbir farkı yoktur. Ayrıca çeşitli ilaçların bu virüsün tedavisinde herhangi bir etkisinin yüksek oranlarda bulunmadığı da bilinen bir gerçektir. Ancak tedavi süresince interferon verilebilmektedir. Ancak bu ilaç da hastalığın hafiflemesini sağlar fakat tam anlamıyla geçirmez. Siroz ve benzeri hasarlar var ise karaciğer nakli şart olabilmektedir. Karaciğer nakli yine hasar görmüş olan karaciğerin alınıp yerine sağlıklı bir karaciğerin yerleştirilmesini içerisinde barındıran bir operasyon çeşididir. Hepatit D bulaşmış bir kişi çoğunlukla karaciğer hastalıklar, karaciğer hasarı ve karaciğer kanserine yakalanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir..  Alzheimer Hastalığını Önlemek İçin Ne Yapılır?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.