Beyinsi

Hepatit A İçin Dondurulmuş Çilek

  • 1.153 kez görüntülendi.
Hepatit A İçin Dondurulmuş Çilek

Hepatit A Salgını Dondurulmuş Çileğe Bağlı

Son zamanlarda dikkat çeken Hepatit A salgınının merkezinde dondurulmuş çilekler yer alıyor. Salgının başladığı yer olan Virginia‘nın sağlık yetkilileri cuma günü bunu onayladı. CNN’in [1] haberine göre şimdiye kadar 6 farklı eyaletten 55 kişi salgına yakalandı ve ABD Hastalıkları Kontrol Etme ve Önleme Merkezi (CDC) bu sayının artacağını öngörüyor.

İnsanlar belirtileri fark etmeden önce Hepatit A’nın kuluçka döneminin nispeten uzun olmasına (15 ila 50 gün) bağlı olarak, daha fazla insanın bu salgın nedeniyle raporlara geçeceğini düşünüyoruz.” diyor CNN’in CDC sözcüsü.

Sadece Virginia’da 44 kişi bu salgına yakalandı ve hastaların yaklaşık yarısı hastaneye yatırıldı. Hastaların çoğu Virginia ve çevre eyaletlerdeki kafelerden smootie aldıklarını belirtti. Ardından yetkililer bunun son zamanlarda Mısır’dan ithal edilen dondurulmuş çileklere bağlı olabileceğini fark etti.

Bu kafe zincirlerinden biri olan Tropikal Smoothie Kafe, bahsedilen dondurulmuş ithal çileklerin, Virginia Hastalıkları Kontrol Etme ve Önleme merkezinin uyarısından sonra kaldırıldığını ve bunu bir sorun haline getirdiklerini açıkladı. [2]

Bu salgına neden olan hastalığı biraz açıklayacak olursak: Hepatit A son derece bulaşıcı bir viral karaciğer enfeksiyonudur; fakat nadiren ölümcüldür ve kronik karaciğer hastalığına neden olmaz. Öncelikle hasta iyileştirilir (CDC’ye [4] göre hastanın daha iyi hissetmesi birkaç ayı bulur) ve hastalığın tekrar etmemesi için gereken önlemler alınır.

İlginizi Çekebilir..  Hasta Koçu Nedir? Nasıl Hasta Koçu Olunur?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.