Beyinsi

Hemoroidin Başlıca Sebepleri ve Tedavisi

  • 2.224 kez görüntülendi.
Hemoroidin Başlıca Sebepleri ve Tedavisi

Hemoroidin Başlıca Sebepleri ve Tedavisi

Hemoroidin sebepleri arasında genellikle önde dışkılama alışkanlıklarında bulunan çeşitli yanlışlıklar gelmektedir. Buna başlıca kabızlık ve ıkınmalar eşlik edebilmektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki ishal, tuvalette uzun süre kalıp ıkınmak gibi unsurlar da sürekli ıkınma alışkanlığına yol açar ve hemoroidal hastalığın etkenlerini oluşturmayı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra ailesel genetik yatkınlıklar, karın içi basıncını yükselten unsurlar örnek vermek gerekirse gebelik ve asitli yiyecekler gibi hemoroid hastalığına sebebiyet verebilmektedir. Enterit, proktit, kolit gibi bağırsak mikropları da bunun nedenleri arasında bulunmaktadır. Ayrıca baharatlı yiyecekler, yoğun kahve tüketimi ve sigara içimi, alkol kullanımı ve uzun süre oturmak gibi sebepler de sayılabilmektedir. Fakat bu sebepler araştırmalar ile tam olarak kanıtlanmamıştır. Ek olarka hamilelik, ağır egzersizler veya uzun süre ayakta kalma gibi unsurlar da bu hastalığa sebebiyet verebilmektedir.

 

hemoroid tedavisi-beyinsi (3)

 

Hemoroid ve Tedavisi

Hemoroid tedavisinin ilk başlangıcında hastalığa dair kesin tanı koyulması ve hangi evrede olduğunun anlaşılması gerekmektedir. Bu gibi çeşitli nedenlerin altında kanser, kronik kolit sorunları gibi sağlık sorunları da yatabilmektedir. Bu yüzden araştırmalar oldukça geniş çaplı yapılarak tam teşhis konulmalıdır.  İlk veya ikinci derece de hemoroid oluşumunda, uygun diyetler, dışkıyı yumuşatan çeşitli ilaçlar, ılık su da yıkanma, dinlenme gibi çeşitli tedaviler verilmektedir. Eğer kanama sürekli olarak devam etmekte ise lastik bantlar ile bağlamalar, ilaçlar, lazer tedavisi gibi yöntemlere başvurulabilmektedir. Ayrıca yukarıda saymış olduğumuz tedavi yöntemleri oldukça olumlu sonuçlar da verebilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir..  Çöl Tozları

hemoroid tedavisi-beyinsi (2)

 

Ameliyat ve İlaç Kullanımı

Hemoroid sebepleri arasında başka nedenler de araştırılarak ek tedaviler uygulanabilmektedir. Örnek vermek gerekirse akut bağırsak enfeksiyonu veya başka bir hastalık ise sadece ilaç tedavisi ve ishal için diyet uygulanabilmekte ve bunlar da yeterli olabilmektedir. Bu tarz durumlarda her hangi bir ameliyat işlemine gerek duyulmamaktadır. Eğer üçüncü derece de hemoroidler var ise yine tıbbi ve konservatif taktiklere başlanabilmektedir. Ancak bu gibi durumlarda genelleme yapacak olursak oldukça az karşılaşılan vakalar da ameliyat uygulanılmaktadır. Tıbbi tedavi sonrasında çeşitli belirtiler de rahatlama olabilmektedir. Fakat çoğunda cerrahi, ameliyat gerekebilmektedir. Fakat ameliyata her hangi bir engel bulunuyorsa öncelik olarak diyet ayarlanmaktadır. Dışkılama alışkanlıkları da düzenlenebilmektedir. Doktorlara düşen genel görev ise posalı diyet beraberinde hastalara defekasyon disiplini aşılanır ve yanlış olan çeşitli alışkanlıklardan uzak durmaları sağlanmaktadır. Eğer hastalar da çeşitli ruhsal sorunlar meydana gelmiş ise yine psikolojik tedavi alınması da tavsiye edilmekle birlikte psikolojik tedavinin de çok faydası olduğu görülmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.