Beyinsi

Hassas Bağırsak Sendromu Hakkında Bilgiler

  • 1.852 kez görüntülendi.
Hassas Bağırsak Sendromu Hakkında Bilgiler

Hassas Bağırsak Sendromu Hakkında Bilgiler

Gastroenteroloji uzmanları hassas bağırsak sendromunun genel olarak duygusal değişiklikler de ve yine streslerde görüldüğünü belirtmekteler. Bu gibi sendroma yakalanmakta olan çeşitli bireylerde beyin-kalın bağırsak arasında bir hattın sürekli olarak devreye girmesi ve gereksiz olarak kullanılması söz konusudur. Çeşitli endişeler, korkular, heyecanlar ve yine duygusal karışıklıklar durumunda beyin-bağırsak hattı uyarılmaktadır. Bağırsak düz kaslarında çeşitli kasımlara sebebiyet vermektedir. Birçok bireyi de rahatsız etmeyen, sıradan, basit, önemsiz uyarıcılar dahi bu gibi hastalar da bağırsak yanıtlarına yol açmaktadır. Hassas bağırsak sendromu en çok da sanatçılarımız arasında son derece yaygındır. Özellikle de gazeteciler, doktorlar, bankacılar, politikacılar ruhsal değişiklerini sık yaşamakta olanların bu sendroma yakalanma oranları daha da yükselmektedir. Alıngan, aşırı hassas bireylerde def arkına varmadan görülebilmektedir. İzlemiş olduğumuz hastalar arasında yine üniversite öğrencileri ve ev kadınları bulunmaktadır.

İshalden Kabızlığa Birçok Hastalığa Neden Oluyor

Hassas bağırsak sendromunun tipleri bulunmaktadır. Çeşitli hastalar şiddetli ishal, kabızlık bağırsaklarını boşaltmamama gibi sorunlar yaşamaktadırlar. Ayrıca yoğun gaz, şişkinlik ve çeşitli ağrılardan şikayet etmektedirler. Bir grup hastalar ise tersi olarak belirtiler görebilmekteler. Bu gibi hastalar her hangi bir şeyi tüketir tüketmez bağırsaklarını hemen boşaltma hissi duymaktadırlar. Bu durum bazen de bağırsak boşaltmakta çeşitli kontrolsüzlüklere kadar dönüşebilmektedir. Byu gibi hastalardan birçoğu ağrı ve ishal sebebi ile evrelerinden dışarı çıkamayabilmekteler. BU yüzden de bu hastalık hem ruhsal sorunlardan doplayı oluştuğu fgibi yine kişilerin yaşamını aşırı ölçüde etkilemektedir.

İlginizi Çekebilir..  Zihin İçin Giyilebilir Cihazlar

Beslenmemizde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Hassas bağırsak sendromu hastalığında ağrılı dönemlerin ve gazın önlenmesi için bilinçli ve doğru bir şekilde beslenilmesi önem arz etmektedir.
  • Hızlı, aceleci ve çok yemek yemekten uzak durulması gerekmektedir.
  • Öğünleri atlamanız ve yine 5 – 6 saatten fazla süre boyunca besin tüketmemeniz bu hastalığın artmasına sebebiyet verebilmektedir.
  • Düzenli olarak gün içerisinde üç ana öğün gıda tüketmek ve tüketmiş olduğumuz besinleri de her gün yazmamız gerekmektedir.
  • Her çeşit hastanın kendilerine has çeşitli nöbet tetikleyici gıdaları vardır. Hastalar bu besinleri tespit etmelidir ki yememesi için önlemler alsınlar.
  • Günlük tüketilen su miktarının 1,5 litre oranının altında olmaması gerekmektedir. Ancak bu şekilde kabızlık sorunun da düşüşler seyredilebilir.
  • Eğer ishal hastalığınız bulunuyorsa çeşitli sos, sucuk, salam ve yağlı besinlerden uzak durmalısınız. Ayrıca alkol, baharat, kahve çeşitlerinden de kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra ek ishal tedavisi de görebilirsiniz.

Eğer sizlerde de bu tarz belirtiler var ise ve bağırsak sendromu olduğunuzu düşünmekteyseniz mutlaka bir doktora başvurmalı ve gereken tedaviye hemen başlamalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.