Halkla İlişkiler Ders Notları (Sınav İçin)

Halkla İlişkiler Ders Notları (Sınav İçin)


Halkla İlişkiler Ders Notları (Sınav İçin)

Merhaba Arkadaşlar. Halkla ilişkiler dersinde alınan ders notları hazır önünüze geliyor. Titizlikle hazırlanmış bu ders notlarına çalışarak sınavda başarılı olacağınızı umuyor ve kolaylıklar diliyoruz. Bu ders notlarının hazırlanmasında emeği geçen Büro Yönetimi Öğrencimiz Beyza Nur’a teşekkür ediyoruz.

Halkla İlişkiler Nedir?

Halkla ilişkiler ne zaman başlamıştır sorusuna verilebilecek en güzel cevap, “halkla ilişkilerin insanlığın var oluşu ile başladığı” şeklinde olmalıdır. İnsanların topluluk halinde yaşama gerekliliği birbiriyle ilişki içine girmelerine neden olmuş, zamanla yöneten-yönetilen ilişkisinin ortaya çıkması “iletişim ve halkla ilişkileri” etkin bir araç haline dönüştürmüştür.

Yönetimlerin yöneticilik anlayışlarını meşrulaştırma ve egemenliklerinin devamını sağlamak için halkın desteğini sağlama bir zaruret haline gelmiştir. Diğer yandan 1900’lü yıllara gelindiğinde kamuoyunu dikkate almayan ve kamuoyunun desteğini kazanamayan yönetim ve şirketlerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaları da modern anlamda halkla ilişkilerin doğuşuna zemin hazırlamıştır.

Özel sektör kuruluşları bir kaç kişinin sermayesi ile yönetilemeyecek kadar büyüyüp, halka açık şirketler haline dönüşünce öncelikle yöneticilerin halktan gelen ortaklarla iyi ilişkiler kurması zorunluluğu ortaya çıkmış, daha sonra bu silsileye çalışanlar, müşteriler, bayiler dahil olmuştur. Tüm bunların sonucu olarak halkla ilişkiler çağdaş yöneticilik anlayışının temel öğesi haline gelmiştir.

Halkla ilişkiler için önemli olan sosyal sorumluluk bilinci içerisinde iç ve dış hedef kitlenin memnuniyetini sağlamak, kurum ya da kuruluş etrafında mutlu çevreyi oluşturmaktır. Halkla ilişkiler, bir yönetim işlevidir. Nerede bir yönetim varsa orada  halkla ilişkiler iyi ya da kötü mutlaka bulunmaktadır.

Halkla ilişkiler, yönetimin izlemekte olduğu politikanın halka benimsetilmesi, çalışmaların devamlı ve bir şekilde halka duyurulması, yönetime karşı olumlu bir havanın yaratılması ve buna karşılık halkın da yönetim hakkında ne düşündüğünün, yönetimden ne istediğinin bilinmesidir.

Yabancı literatür incelendiğinde İngilizce’de “Public Relations” olarak nitelendirilen halkla ilişkiler, bir kurumun toplumda bütünleşme yönünde harcadığı çabaların tümünü ifade eder. İlgili akademik çevrelerce yapılmış tanımlamalar halkla ilişkilerin b,r bilim, sanat, iletişim çabası modern yöneticilik anlayışının bir parçası olduğu üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Tüm bu tanımlamalara göre halkla ilişkiler;

  1. Basında kuruluşla ilgili olumlu yazılar yayınlanmasını sağlamaktır.
  2. Şirketle halk arasındaki iletişimin sağlanması sürecidir.
  3. Marka tesis etmede başvurulan stratejik bir uygulamadır.
  4. Kurulan şirketin aktif olarak yönetilmesidir.
  5. Seminerler, sergiler, çeşitli organizasyonlar aracılığı ile potansiyel müşterilere ulaşmaktır.

Yönetilenler açısından halkla ilişkilerin gereği, 1929 ekonomi buhranı ile hissedilmiştir. Dönemde özel sektör kardan başka düşüncesinin olmamasının cezasını çekmiştir. İnsanın çalışan olarak görülmesinden ziyade çalışan insan mantığı gelmiştir. Küresel egemen sistemin en önemli ikna aygıtlarından biri haline gelen halkla ilişkiler, Psikoloji, Sosyoloji ve ve İletişim gibi bilim dallarından faydalanmıştır.

Halkla İlişkiler Uzmanı Ve Nitelikleri

Kişisel güç, ikna yeteneği ve saygınlık

İletişim becerileri

İyi bir konuşmacı

iyi bir dinleyici

İyi bir empati

Sabır ve disiplin

Zaman yönetimi

Güvenilirlik, dürüstlük ve uzmanlık

Fiziksel görünüm

İyi bir eğitim

Bilgiye ulaşma yollarına hakim

Muhakeme yeteneği

Geniş bir kültür

Yöneticilik vasfı

Kriz yönetimi bilgi ve beceri

Halkla İlişkiler Uzmanının Görevleri

Çalışanlar ile yönetim arasında köprü görevi görmek

Yönetime danışmanlık yapmak

Kurum iç yayınların hazırlanmasını ve dağıtılmasını sağlamak

Çalışanların doğum günleri, düğün vs özel günlerinde yönetimin elemanının yanında olduğu hissini verme

Hizmet içi eğitim  faaliyetleri düzenlemek

Medya ile ilişkileri yürütmek

Kuruluşun protokol işlerini yönetmek

Etkinliklerde kurumu temsil etmek

Promosyon faaliyetlerini yürütmek

İletişim Planını hazırlamak

Fotoğraf bankası oluşturmak

Sponsorluk faaliyetleri düzenlemek

Sosyal sorumluluk faaliyetlerini yürütmek

 

 

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1871 1,729