Beyinsi

Halide Edip Adıvar- Vurun Kahpeye (Kısa Özeti)

  • 872 kez görüntülendi.
Halide Edip Adıvar- Vurun Kahpeye (Kısa Özeti)

Vurun Kahpeye eseri,Halide Edip Adıvar‘ın yine baş kahramanı kadın olan ; kadın gücü ve milli mücadeleyi konu alan kıymetli ve popüler eseridir.Romanın baş kahramanı Aliye öğretmendir. Cesur , idealist, kendinden emin , vatan sevgisi fazla bir kadındır.Kimsenin gitmek istemediği Anadolu’nun ıssız ve uzak topraklarına Aliye öğretmen olup , gönüllü olarak gider. Çocuklara ders vermek için can atıyordur. Aliye bu Anadolu topraklarında ise Ali Rıza Efendi’nin evinde kalacaktır. Ali Rıza Efendi ile karısı, yıllar önce kaybettikleri kızlarıyla aynı yaşta olduğu için Aliye’yi çok sevip sahiplenmişlerdir.  Bu dönem aynı zamanda savaş zamanıdır. Aliye’nin gözünden savaşı , işgali de görüyoruz. Bu arada Yunan işgali kapıya yavaş yavaş dayanmaktadır.

Aliye bir öğretmen olarak çocuklara vatan , milliyet bilincini aşılamaya çalışmaktadır. İşgale karşı insanları bilinçlendirmeye çabalar. Köyün ileri gelen insanları , sadece kendi çıkarları için vatanını satıp , milletine ihanet edip ,Yunanlılar’la iş birliği yapmaya başlamıştır. Bunlardan biri de Aliye’ye sahip olmak isteyen İmam Fettah’tır. Aliye’ye sahip olabilmek uğrana düşman ile iş birliği yapmaktadır. Tosun Bey ise düşmanın gidişatını yavaşlatmak için elinden geleni yapar. Tosun Bey : düşmana karşı cesurca savaşan bir karakterdir.

Yunanlılar köye geldiğinde İmam Fettah elinden gelen tüm yardımı onlara yapmaktadır.Köye geldikleri anda Ali Rıza Efendi tutuklanmıştır. Bu haberi alan Aliye koşarak Ali Rıza Efendi’yi kurtarmak için karargaha gider.Buradaki Yunan komutan Aliye’ye çirkin tekliflerde bulunur . Hal bu iken ; İmam Fettah’ta Aliye’ye tavır alır ve düşmanla iş birliği içinde oluşu yetmiyormuş gibi onlarla birlikte çevredeki halkı da galeyana getirir. Hainlere karşı mücadelesini tek başına sürdürmeye çalışan Aliye’yi orada zalimce öldürürler.

Vurun Kahpeye Roman Bilgisi

Milli mücadele yazarı olan Halide Edip Adıvar’ın eserleri o döneme adete ayna tutmaktadır. O döneme ait bir kesit gibi eşsiz anlatımı ile kaleme almıştır. Vurun Kahpeye adlı eseri ; Aliye öğretmenin ,Yunanlılara ve cahil köy halkına karşı verdiği tek başına cesur milli mücadeleyi anlatmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.