Beyinsi

Halide Edip Adıvar Kitapları Kısa Özetleri

  • 922 kez görüntülendi.
Halide Edip Adıvar Kitapları Kısa Özetleri

Halide Edip Adıvar Kitapları Kısa Özetleri

Halide Edip Adıvar-Sinekli Bakkal (Kısa Özeti)

İstanbul’un kenar bir mahallesinde geçer olaylar. Emine mahalle imamının kızıdır. Annesi ölmüş ve hayatın yükünü sırtlamak zorunda kalmıştır. Emine mahallede orta oyunu yapan ve “Kız Tevfik” denilen biriyle evlenir. Babası bu evliliğe karşı çıksa da yine Emine’nin dediği olur. Emine ve Tevfik bir bakkal açar. Tevfik ilginç bir kişiliktir. Tüm yükü Emine sırtlar. Bir gün Emine bakkalda uyurken Tevfik arkadaşları ile gelir. Karısının taklidini yapar. Emine bu olaya çok üzülür ve sinirlenir. Şikayetçi olur. Tevfik sürülür. Emine hamiledir ve babasının yanına döner. Burada doğum yapar. Rabia ismini verir çocuğuna. Rabia dedesinin yanında yetiştiğinden dinine düşkündür ve muhteşem sese sahiptir. Bu güzel sesi bir gün Selim Bey fark eder ve kızın köşkte yetişmesini ister. Annesi ve dedesi razı olurlar. Rabia iyi bir şekilde yetişir. Sürgünde olan Tevfik döner ve bakkal açar. Rabia bakkalı işletmektedir. Emine ölür fakat Rabia buna pek üzülmez. Annesinin yeteri kadar ilgi göstermediğini düşünür. Tevfik yine sürgün yer. Rabia köşkte kaldığı sırada gönlünü Selim Paşanın oğlunun arkadaşına kaptırır fakat bu çocuk gayrimüslimdir. Bu çocukta Rabia’yı sever. Müslüman olur ve Rabia ile evlenir.

Halide Edip Adıvar-Ateşten Gömlek (Kısa Özeti)

İzmir işgal altındadır. Ayşe kocasını ve oğlunu kaybeder. İzmir’i işgal eden Yunanlılar öldürmüştür ikisini de. Ayşe İtalyan bir ailenin yanına sığınır. İtalyan ailenin yardımıyla İstanbul’a Peyami’nin annesinin evine gelirler. Peyami memurdur ve o da bu evde kalmaktadır. Sonra Gedikpaşa da bir eve taşınır. İstanbul İngilizler tarafından işgal edilir. İşgal olduğu günlerde halkta bir mücadele arzusu uyanmıştır. İşgale direnenler sürgüne gönderilir. İngilizler Ayşe’nin evini ararlar çünkü Ayşe Kuvay-i Milliye ruhuna sahip bir kadındır. Halkın gözünde İzmir’in kahramanıdır. Peyami, Ayşe ve Peyami’nin arkadaşı İhsan Anadolu’ya geçer. İkiside Ayşe’yi içten içe sevmektedir. Burada Mehmet Çavuş ile tanışırlar. Peyami Ayşe’nin gözüne girmek için mücadeleye fiilen katılmak ister. Peyami Mehmet Çavuş’tan silah kullanmayı öğrenir. Önce Doğançay’a sonra Eskişehir’e giderler. Kezban İhsan’ı sevmektedir. Onlarla beraber gider. Mehmet Çavuş’ta Kezban’ı sever. Mehmet Çavuş bir plan yapar ve Kezban’ı kaçırır bu arada Peyami yaralanır. Peyami ve İhsan Konya ayaklanmasını bastırmak için cepheye gider. Burada Mehmet Çavuş’un kurduğu pusuya düşerler. İhsan Kezban’ın yardımıyla pusudan kaçar. Mehmet Çavuş yakalanır ve asılır. Kezban kaçmış ve ardında iz bırakmadan ortadan kaybolmuştur. Peyami’nin tayini Ankara’ya çıkar. İhsan alay kumandanı olmuştur. Bu arada İnönü savaşları kazanılır. Sakarya savaşı başlar ve Peyami cepheye gider. Burada top mermisi ile bacaklarını kaybeder. İhsan ile Ayşe vurulmuştur.

İlginizi Çekebilir..  Ömer Seyfettin-Beyaz Lale (Kısa Özeti)

Halide Edib Adıvar-Handan (Kısa Özeti)

İyi eğitim almış, özel yetiştirilmiş, kültürlü, bilgili, kibar bir kızdır Handan. Rejime karşı çıkan Nazım jön Türklerdendir ve Handan’a özel ders veren hocalardan biridir. Nazım Handan ile evlenmek ister. Handan’ında kendisiyle aynı ideolojiyi paylaştığını düşünür. Fakat Handan çok farklı düşünmektedir. Bu yüzden evlenme teklifini reddeder. Handan tercihini Hüsnü Paşa’dan yana kullanır ve evlenir. Hüsnü Paşa çok zengin biridir. Avrupa’ya taşınırlar ve orada yaşamaya başlarlar. Handan’ın annesinin yeğeni olan Neriman Handan’ı çok sever. Neriman rejim karşıtı biri ile evlidir. Nazım da bu karşıtlığından dolayı Avrupa’ya kaçmak üzereyken yakalanır. Hapse girer. Hapiste intihar eder. Cebinde Handan için yazdığı mektup vardır. Handan Hüsnü Paşa’yı yönetmeye çalışır. Handan zeki bir kızdır ve Hüsnü Paşa ile kültür seviyeleri örtüşmez. Hüsnü Paşa eve pek uğramaz dışarıda gezer. Handan’ın giderek azalan ilgisi onu başka kişilere yöneltir. Neriman’ın kocası Refik Cemal Handan’a ilgi duyar. Neriman da bulamadığı fikir zenginliğini Handan da bulur. Handan Hüsnü Paşa’nın ilgisizliğinden dolayı ve onur kırıcı davranışları yüzünden beyin humması geçirip hafızasını kaybeder. İlerleyen günlerde bilinç altına Refik Cemal’a duygu ilgi yeniden açığa çıkar. Refik Cemal ile İtalya’ya gider burada hafızası yerine gelir. Handan’a ihanet etmekten korktuğu için Refik Cemal’i terk eder ve depresyona girer. Bunalım ileri seviyelere çıkar ve ölür.

İlginizi Çekebilir..  Hüseyin Rahmi Gürpınar-Mürebbiye (Kısa Özeti)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.