Beyinsi

Hafızamızı Güçlendirmek İçin Neler Yapmalıyız?

  • 595 kez görüntülendi.
Hafızamızı Güçlendirmek İçin Neler Yapmalıyız?

Güçlü bir hafıza, sağlıklı ve sağlıklı bir beyne bağlıdır. İster final sınavına çalışan bir öğrenci olun, ister keskin zihinsel beceriler gerektiren bir işte çalışan bir profesyonel veya çalışanlarınız için doğru rol modeli olmak isteyen bir yönetici olun, hafızanızı ve zihinsel becerilerinizi geliştirmek için yapabileceğiniz çok şey var. . İşin iyi yanı, bunların hiçbirinin yaşınızla ilgisi yok.

Yaşlı bir köpeğe yeni numaralar öğretemezsin. Ancak iş beyne geldiğinde, bilim adamları bu atasözünün gerçeklerden çok uzak olduğunu bulmuşlardır. İnsan beyni, ‘nöroplastisite’ adı verilen, yaşlılıkta bile uyum sağlama ve değişme konusunda büyüleyici bir yeteneğe sahiptir. Doğru yönde, beynimiz yeni sinir yolları oluşturarak, mevcut bağlantıları değiştirerek ve yaşamın tüm kalıcı değişkenlerine mutlak olarak uyum sağlayarak tepkiler üretebilir.

Beynimizin bu muhteşem kendini şekillendirme yeteneği, öğrenme ve hafıza konusunda da aynı şekilde devam ediyor. nöroplastisitenin doğal gücü; Yaş bir yana, bilişi ve öğrenme kolaylığını geliştirirken hafızayı güçlendirmek için kullanılabilir. Peki bunu nasıl yapacağız?

 

Stresten Uzak Durun

Stres beynimizin en büyük düşmanıdır. Zamanla, kronik stres beyin hücrelerini öldürür ve beynin hatırlamak ve anıları oluşturmak için kullanılan kısmı olan hipokampusa zarar verir. Araştırma ayrıca unutkanlık ve stres arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Stresi kontrol etmek için mi?

  • Gerçekçi olun.
  • Gün içinde kısa bir mola verin ve dinlenin.
  • Duygularınızı bastırmayın, ifade edin.
  • İş ve eğlence arasında dengeli ve sağlıklı bir zaman geçirin.
  • Her seferinde bir göreve odaklanın.

Meditasyon ayrıca stresi azaltabilir ve beynin çalışma rutinini değiştirebilir. Beyindeki nöral aktiviteyi gösteren araştırmalar, meditasyon yapanların beynin sol prefrontal korteksini çok daha güçlü kullandığını ve alnın yanında bulunan ve tamamen sakin ve ılımlı hissetmenizi sağladığını gösteriyor.

stresten uzak durun

Vücut Egzersizi Yapın

Beyin egzersizinin zihinsel sağlığınız için çok önemli olması, vücut olarakta terlemeyeceğiniz anlamına gelmez. Fiziksel egzersiz zihni güçlendirir ve algıyı keskin tutar. Beyne giden oksijen miktarını artırmak, diyabet ve kalp hastalığı gibi hafıza sorunlarına neden olabilecek hastalık riskini de azaltır. Fiziksel egzersiz ayrıca beyin kimyası yoluyla stres hormonlarının salınımını da engeller. Sabah programını televizyon karşısında izlerken kardiyo yapmaktan bahsetmiyoruz. Genel olarak, zihnimiz için iyi olan, beynimiz için de iyidir. Konunun çok karmaşık olduğu başka bir yazıda duygusal ilişkilere bakalım.

İlginizi Çekebilir..  Sivri Sineklerden Kurtulmanın Yolları

Fiziksel egzersizden bahsetmişken, sadece zindeliği azaltmak değildir. El-göz koordinasyonu ve karmaşık motor tepkiler gerektiren herhangi bir aktivite, beyni güçlendirmek için idealdir.

egzersiz

Beyin Egzersizi Yapın

Olgunlaşmaya başlar başlamaz beynimiz bilgiyi ezberlemek, tanıdık sorunları çözmek ve görevleri ve projeleri minimum zihinsel çabayla tamamlamak için milyonlarca nörometabolik yol geliştirir. Ancak bu yöntemlere bağlı kalmak beyninizin güçlü olması için ihtiyaç duyduğu motivasyonu sağlayamaz. Kısacası, bazen onu dürtmeniz gerekir.

Hafızamız tıpkı vücut geliştirmede olduğu gibi ‘yap ya da kaybet’ zihniyetiyle çalışır. Beyninizi ne kadar çok çalıştırırsanız, geçmişte saklanan bilgileri hatırlamanız o kadar kolay olacaktır. Bize gelen her entelektüel beyin egzersizini uygulamak zorunda değiliz. En iyi egzersiz her zaman rutinden çıkmak ve zihnimize meydan okumak için bir yol denemektir. Nasıl?

Yeni bir aktivite başlatın. Her neyse, size farklı görünen ve yıllardır koltukta oturan beyninizi temizleyen bir aktivite, öğrenmeyi ve hafızayı güçlendirecektir. En sevdiğiniz kafe köşesinde sıcak bir kahve içerken sorunu çözebilirsiniz. Ve evet, beyninizi çalıştırmak için bunu çözmeniz gerekiyor.

beyin-egzersizleri

 

Gülümsemeyi Eksik Etmeyin

Kahkahaların en iyi ilaç olduğunu kimse duymadı. Sadece beynin belirli bölgelerinde meydana gelen diğer duygusal tepkilerin aksine, kahkaha tüm beyinde hissedilir ve en önemli hareketlerden biridir. Dahası, Daniel Goleman’a göre gülmek, insanların daha geniş düşünmesini ve daha özgürce iletişim kurmasını sağlar.

Gülmenin bir yolunu mu arıyorsunuz?

Kendinize gülmeyi öğrenin. Sizi üzen bir anınızı paylaşın. Buzda kayıp düştüğünüzde sinirlenmek yerine, bunun eğlenceli olduğunu ve güldüğünü bilirsiniz. Gülmek istediğinizde rahatsız etmeyin. En resmi ve kurumsal anlarda bile, doğru zamanda ince bir dokunuşa her zaman izin verilir. Eğlenceli insanlarla daha fazla, sizi her zaman kusturan insanlarla daha az zaman geçirin. Örneğin, masanıza bir oyuncak araba, duvara komik bir poster veya bilgisayar ekranınızda sizi her zaman gülümseten bir resim koyun. bunu yapamaz mısın? Uzmanlara bırakın. Gülmek için bahaneye ihtiyaç duymayan uzmanlardan öğrenin. Onlarla oynama zevkini asla elinizden almayın.

İlginizi Çekebilir..  Yılan Pancarı (Tırşik) Çorbası Nasıl Yapılır?

Evet, her zaman gülümse.

gülümsemek

 

 

Uyku Düzeni Oluşturun

Gün içinde uyuyabileceğiniz süre ile zihinsel performansınızın zirvesinde olduğunuz süre arasında büyük bir fark vardır. Orta yaşlı insanların gecelik 7 saatten fazla uykuya ihtiyacı olmadığı kanıtlanmıştır. Daha kısa hale getirmek için birkaç saat kesintisiz uyku bile fark yaratabilir. Hafızamız, yaratıcılığımız, problem çözme yeteneklerimiz ve analitik düşünme yeteneklerimiz tamamen iç içedir ve bunları sağlıklı bir şekilde kullanmanın en iyi yolu yeterli uyku almaktır.

Her gün aynı saatte yatmaya ve aynı saatte kalkmaya çalışın. Tatillerde ve hafta sonları bile bu rutini bozmayın. Birkaç hafta sonra uyku problemlerinizin tamamen ortadan kalktığını ve hafızanızın geliştiğini görünce şaşıracaksınız. Yatmadan en az bir saat önce, yorgun olsanız bile TV, bilgisayar veya telefon ekranından uzak durun ve akşamları kafeinli içeceklerden kaçının.

Düzenli uyku

 

Sosyal Hayatınıza Önem Verin

İnsan doğası gereği sosyal olmalıdır. Bir adada yalnız bırakılıp hayatta kalma mücadelesi vermek için oluşturulmuş bir tür değiliz. İnsan ilişkileri beynimizi harekete geçirir ve aslında insanlarla sürekli temas da bir beyin egzersizidir. Araştırmalar, hayatımızdaki etkili arkadaşlıkların ve güçlü destek mekanizmalarının sadece duygularımızda değil beyin sağlığında da önemli rol oynadığını göstermiştir. Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Departmanı tarafından yürütülen bir araştırma, aktif sosyal yaşamları olan kişilerin en düşük amnezi oranlarına sahip olduğunu buldu.

sosyal-hayat

Bu yazımızı beğendiyseniz eğer Sağlık hakkında ki diğer makalelerimize göz atabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.