Beyinsi

Güneş Ve Ay Tutulması Nedir?

  • 1.124 kez görüntülendi.
Güneş Ve Ay Tutulması Nedir?

Güneş Ve Ay Tutulması Nedir?

Tutulma ender rastlanan gök olaylarıdır. Belirli bir düzlemde Güneş, Dünya ve Ay’ın aynı hizaya gelerek birbirlerinin ışığını kesmesidir.

Güneş tutulması

Ay’ın Dünya ile Güneş’in arasına girmesi ve Dünya’ya gelen ışığın kesilmesi olayıdır. Tutulmanın gerçekleşmesi için Güneş, Ay ve Dünya’nın aynı doğrultuda olması gerekir. Ayda hilal şeklini almalıdır ki tutulma gerçekleşsin. Güneş’in tutulması 3 şekilde olur. Bunlar tam, halkalı ve parçalı Güneş tutulmalarıdır.

Tam Güneş Tutulması: Tutulmanın gerçekleştiği sırada Ay Dünya’ya çok yakınsa Güneş’in tamamını kaplar ve ortalık hava kararmış gibi olur.

Halkalı Güneş Tutulması: Tutulmanın gerçekleştiği sırada Ay Dünya’ya uzaksa Güneş’in tamamını kaplamaz. Güneşin orta kısımlarını kaplar ve çevresi boş kalır. Halkayı anımsatan bir görüntü ortaya çıkar. Hava kısmen kararır.

Parçalı Güneş Tutulması: Ay aldığı konum itibarı ile Güneş’in sadece bir parçasını örter. Havada çok az bir kararma oluşur.

 

 

Ay Tutulması

Ay tutulması Dünya’nın Güneş’ten gelen ışığı kesmesi şeklinde olur. Ay Dünya’nın gölgesinde kalır. Ay karanlıkta kalır ve Ay tutulması gerçekleşir. Ay tutulması 3 şekilde gerçekleşir. Bunlar Tam tutulma, Parçalı tutulma ve Gölgeli tutulmadır.

Tam Ay Tutulması: Dünya’nın gölgesinin tamamen Ay’ın üzerine düşmesi ile gerçekleşir.

Parçalı Ay Tutulması: Dünya’nın gölgesinin kısmen Ay’ın üzerine düşmesi ile oluşur.

Gölgeli Ay Tutulması: Dünya’nın gölgesi Ay’ın yarısını kaplaması ile oluşur. Kalan diğer yarısı ise sönüktür. Bu tutulma ender görülür.

İlginizi Çekebilir..  İlkokulda Taşımalı Eğitim Sistemi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.