Beyinsi

Grip Olan Anneler Çocuğu Nasıl Emzirmeli?

  • 527 kez görüntülendi.
Grip Olan Anneler Çocuğu Nasıl Emzirmeli?

Grip Olan Anneler Çocuğu Nasıl Emzirmeli?

Bebeklerimizin beslenmelerine dikkat ediyoruz ve emzirme sürecinde hasta olmamaya gayret ediyoruz. Hasta olunca kullanılacak ilaçlardan acaba süte geçer mi diye de korkularımız oluyor. Doktora baş vurarak bu konuda da bilgi alıyoruz. En çok merak edilen konulardan biri de gripken emzirme. Anneler endişe ediyor ve hastalığın çocuğa geçmemesi dikkatli davranıyorlar ancak kimi zaman bu başarısız oluyor. En çok sorulan sorulardan biri olan gripken emzirmenin cevaplarını çocuk sağlığı uzmanları şöyle yanıtlıyor;

 

Grip salgını baş gösterdiğinde en çok tedirgin olanlar şüphesiz annelerdir. Hele de emzirme sürecinde ise bu konuda tereddütler ortaya çıkar. İlaç kullanımı gibi tedaviler sonucunda bebeğin ilaçtan etkilenip etkilenmeme hususu da önem arz diyor. Uzmanlar emzirme sürecinde grip olan anneye çeşitli tavsiyelerde bulunuyor ve kullanacağı ilacı belirliyor. Siz anneler kendi bildiğiniz yöntemleri kullanmak yerine grip olduğunuzda mutlaka ama mutlaka doktorunuza görünün ve onun tavsiyelerine uyun. Grip olan anne acaba virüs çocuğa geçer mi endişesi ile sütü kesiyor ya da azaltıyor fakat bu sefer çocuğun gelişimini aksatmış oluyor. Uzmanlar grip olan annelerin sütü kesmemelerini ve bazı kuralları da dikkate almaları gerektiğini söylüyor. Bebeğe verilen sütün miktarı azaltılırsa bu sefer çocuk gelişimi sekteye uğruyor ve vücudun mücadele eden sistemleri yetersiz kalıyor. Bu şu demek oluyor çocuğa virüs kaptırmayayım derken olası bir virüs bulaşmasında çocuğun virüslere karşı mücadelesi zayıflıyor. Daha detaylı açıklayacak olursak emzirme yoluyla çocuğa geçen ve virüsle savaşan antikorlar yetersiz olduğunda çocuğu daha çok etkiliyor. Bu nedenle çocuğun antikor alımı için emzirme şart.

İlginizi Çekebilir..  Kaplama Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Virüslerin Çocuğa Geçmemesi İçin Neler Yapılmalı?

Grip olan anneler çocuklarını öpmemelidir. Bu tabi ki bir anne için zor bir durumdur. Çocuğu öpme refleksi ve arzusu karşı konulamaz bir durumdur ancak çocuğun sıhhati için öpme, hastalık geçinceye kadar olmamalıdır. Hapşırık ve öksürük gibi virüslerin doğrudan vücuda girmesi gibi durumlarından kaçınmak gerekir. Hapşırma mutlaka çocuktan uzakta ve farklı bir ortamda olmalıdır çünkü havada bulunan virüsler bir şekilde solunum yolundan çocuğa geçecektir. Öksürük için de aynı şeyler geçerlidir. Hapşırığı tutmak zordur peki bu ne yapmalıyım diyorsanız hapşırırken elinizle ağzınızı kapatın ve hapşırdıktan sonra ellerinizi mutlaka yıkayın. Maske kullanmak ta başka bir çözüm olabilir hatta daha da pratik bir çözümdür. Virüslerin dışarı çıkmasını ve bebeğinize bulaşmasını bu yolla önleyebilirsiniz. Emzirme öncesi ellerini mutlaka yıkayın. Bulunduğunuz oda sık sık havalandırılmalı ve temiz havanın içeride kalmasını sağlamalısınız. Uzmanlar bol su içmeyi de tavsiye ediyor. Hem anne hem de bebek için bol su içmek yararlı olacaktır. Bebeğe süt olacak anne için de sıvı kaybı gibi olumsuzlukları ortadan kaldıracaktır. Bir diğer tavsiye ise uykusuz kalmamak. Uykusuz kalan anne vücut direncini kaybeder ve süt üretimi için zorlanır. Grip olan anneler için beslenme tavsiyesi olarak ta öncelikle yoğurt, kefir gibi süt ürünleri tüketilmeli, kırmızı et, balık gibi protein bakımından zengin besinler de yenmelidir. Bağışıklık sistemi içinse C vitamini barındıran besinler tüketilmelidir.

İlginizi Çekebilir..  Hande Yener Saç Rengi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.