Beyinsi

Göz Sağlığını Bozan En Önemli Alışkanlıklar

  • 1.928 kez görüntülendi.
Göz Sağlığını Bozan En Önemli Alışkanlıklar

Göz Sağlığını Bozan En Önemli Alışkanlıklar

Yüzümüzde en önemli organlarımızın arasında yine gözlerimiz bulunmaktadır. Gözlerimiz ruh halimizi, duygularımızı ortaya koymaktadır. Oldukça iyi bir şekilde göz bakımı sağlanırsa yine gözlerimiz oldukça bakımlı ve şık gözükecektir. Ayrıca parlak gözlere sahip olmak birçok kişinin hayalidir. Göz sağlığı açısından yapılan hatalar da bir o kadar fazladır ki bu hatalar ileri zamanlar da çeşitli göz hastalıklarına yol açabilmektedir.

Kontakt Lenslerin Dikkatli Kullanılması

Kontakt lensler, gözümüz içerisinde görme bozukluklarının düzeltilebilmesinde, kornea problemlerinin tedavisinde veya kozmetik amaçlı göz renginin değiştirilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Rahat kullanım olanakları ve çeşitlilikleri sayesinde kontakt lenslerin gittikçe daha da popüler olması beklenilmektedir. Kontakt lenslerin temizlik ve bakımlarına da özen gösterilmelidir. Kullanım sürelerine de kesinlikle uyum sağlanılmalıdır. En çok görülen alışkanlık ise akşamları yatarken gözden çıkarılmaları gerekmektedir.

 

göz sağlığı-beyinsi (2)

 

Gözlerinizi Çok Fazla Ovuşturmayın

Yine bir diğer alışkanlık ise gözleri çok fazla ovuşturmaktadır. Ayrıca kaşımak da buna eşlik eder. Genetik olarak yatkınlığı bulunan kişiler de yine keratokonus hastalığının oluşmasına neden olmaktadır. Bir diğer ne çok görülen sorunlardan birisi de bilgisayar başlarında uzun süre saatler geçirmektedir. Günümüzde, oldukça yoğun iş hayatına sahip olan bireylerin bilgisayar başlarında bulunma vakitleri tam olarak 7 – 9 saat arasını bulmaktadır. Sürekli olarak bilgisayara bakmak ve bakarak çalışılması gözler de oldukça olumsuz etkilere yol açmaktadır. Güç. İçerisinde iş yerinde sürekli bir şekilde kullanmış olduğumuz bilgisayarlar dikkat edilmediği takdir de göz sağlığını tehdit etmektedir. Monitörünü karşı bölgeye almak yerine yine monitöre üst kısımdan bakabilecek pozisyonda oturmalısınız. Çalışmış olduğunuz ortamı da yine sürekli olarak havalandırmalısınız. Ayrıca belirli vakitler de ekrandan uzaklaşmalı ve gözleri havalandırmalısınız.

İlginizi Çekebilir..  Portakal Suyunun Faydaları

 

göz sağlığı-beyinsi (1)

 

Yanlış Güneş Gözlükleri Kullanımı Çok Yaygın!

Yine bir diğer yanlış ise doğru güneş gözlüklerini kullanmamaktır. Birçok insan güneş ışıklarının cildimize zarar verdiğini biliyor olsa dahi gözler için de çok zararlı olduğunu önemsememektedir. Güneş gözlükleri nasıl kullanılmalı? Hava kapalı dahi olsa gözümüzü yeterince koruyabilecek ölçüler de güneş gözlüklerini kullanmak gerekmektedir. Sokağa çıkıldığı takdir de yine güneş altında gözlerimizi kısmaya çalışmak, gözlerimizi kaçırmak çeşitli sağlık sorunlarını getirmektedir. Yaz aylarında ise filtreli güneş gözlüklerini kullanmalıyız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.