Beyinsi

Genel Kültür Nedir? (Kısa Özeti)

  • 6.101 kez görüntülendi.
Genel Kültür Nedir? (Kısa Özeti)

Genel Kültür Nedir? (Özet)
Genel kültür, genel tanımı ile bilgiye hakim olmak demektir. Bilgi nedir? sorusunun cevabını da ayrı bir başlık altında vermiştik. Bilgiye hakim olmak bilginin alımının gerçekleştiği ve depolandığı beyinden ihtiyaç olduğu an yararlanma demektir. Genel kültürün ana tanımı budur. Farklı tanımlar getirilebilir örneğin genel kültür, bütün kültürleri anlamaktır. Genel kültür her türlü duyu ve düşünceyi kavramak, problemleri çözebilme yeteneğine sahip olmak, hızlı ve etkili yorum yapabilme becerisini göstermek, çok konuşup bilgi kalabalığı yapmak yerine az konuşup net cümleler kurmak demektir. Bilgiye hakim olmak her insanın yapabileceği bir iş değildir. Daha kesin bir dille söylenecek olursa herkesin genel kültürü iyi değildir.
Merak etmek, araştırmacı olmak, hevesli olmak, cesaret etmek ve konsantre olmak genel kültürün gelişiminde olmazsa olmazlardandır. Genel kültür sadece bir konuda değil hemen hemen bütün konular hakkında kısmi bilgilere sahip olmaktır.

Hiç düşündünüz mü neden bilgi yarışmaları sadece bir konu üzerinde değilde bütün konular üzerinde durur? Günümüzde yarışmalar genelde genel kültür üzerinedir. Çünkü genel kültür insanları kendine çeker. Merak uyandırır ve bilgi aktarımı olmasını sağlar. Başka kültürler üzerinde bilgi sahibi olmak diğer halklarla bütünleşik olmaktır. Başka kültürleri anlayabilmek ve mentalitelerini çözebilmek sadece yabancılar ile ilişkileri bulunan kişilere özeldir. Bir topumun içine girmeden o toplumun mentalitesini sadece googleden ya da tvden ya da beleselden öğrenemezsiniz. Turizmde çalışan insanlar bu konuda en bilgili kişilerdir diyebiliriz. Genel kültürün ilk tanımı üzerinden gidersek çok okuyan, çok gezen, çok araştıran kişiler genel kültüre hakim kişilerdir. Genel kültürün ikinci anlamı üzerinden gidecek olursak turizmde çalışan insanlar ve yurt dışında ilişkileri bulunanlar genel kültüre hakim kişilerdir.
NOT: Yorum ve görüşlerinizi aşağıdan yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir..  İstanbul-Maltepe İlkokul Ortaokul Ve Liseler
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.