Beyinsi

Geceleri Neden Uyuyamıyorum?

  • 1.152 kez görüntülendi.
Geceleri Neden Uyuyamıyorum?

Geceleri Sizi Uyanık Tutan 8 Faktör

Evet, siz de “Geceleri Neden Uyuyamıyorum?” diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Uyku bozukluğu bir aydan fazla sürüyorsa, altında yatan sebepleri tanımlamak önemlidir. Bu ortak tetikçilerin huzursuz gecelerinize neden olabileceğine bir bakın.

1.Ağrı

Bir çalışma, Amerikalıların% 15’inin kronik ağrılardan mustarip olduklarını ve üçte ikisinin de uyku sorunları olduğunu gösterdi. Sırt ağrısı, baş ağrısı ve temporomandibuler eklem sendromu (çene kasları ile ilgili sorunlar) ağrı ile ilişkili uyku bozukluğunun başlıca nedenleri olarak görünüyor.

2.Ruhsal bozukluk ve stres

Uykusuzluk, depresyonun ve anksiyetenin hem belirtisi hem de nedenidir. Beyin, uyku ve ruh halini düzenlemek için nörotransmitterleri kullandığından genellikle önce hangisinin başladığını tespit etmek zordur. Para ve evlilik ile ilgili problemler gibi stres yaratan durumlar sıklıkla uykusuzluğun uzun süreli bir rahatsızlık haline gelmesinin bir başlangıcı olur.

3.Horlama

Eğer, ABD’deki kronik horlaması olan 37 milyon insandan biriyseniz, bu bir sorun olarak görünmeyebilir; fakat Amerikalıların yaklaşık %30 ila %50’si horluyor. Ancak bazı durumlarda horlama uyku apnesi, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve inme gibi hastalıkların bir belirtisidir.

4.Jet lag

Zaman dilimleri arasında seyahat etmeniz beyninizin karanıkta uyumayı, aydınlıkta uyanmayı sağlayan biyolojik saatinizi oldukça etkiler. Başka bir zaman dilimine geçtiğinizde vücudunuzun yeni aydınlık/karanlık programlasını yapması üç gün yaklaşık sürer. Dolayısıyla sık sık zaman dilimi değiştiriyorsanız kronik uysuzluk yaşayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir..  Kedi Köpek Maması Yenir Mi?

5.Vardiyalı iş

Normal uyku düzenine aykırı bir işe sahipseniz, vücudunuzun sirkadiyen ritmi bozulur.  2007’de Arjantin’de yapılan bir araştırmaya göre vardiyalı işlerde çalışan insanların merkez sinir sistemlerindeki serotonin, hormon ve nörotransmitter oranlarının düşük olduğu görüldü.

6.Hormonal değişiklikler

Menopoz, mensturasyon ve hamilelik kadınlar arasında uyku bozukluğuna nedenlerin başındadır. Sıcak basması, memelerin hassaslaşması ve sık sık idrara çıkma gibi durumlar uykunun sık sık bölünmesine yol açar.

7.Tıbbi hastalıklar

Genellikle uyku düzenin değişmesi diğer sağlık koşullarına bağlıdır. Akciğer hastalıkları veya astımınız varsa, nefes almakta güçlük çekiyor ve sıklıkla öksürüyorsanız bu uykunuzun sürekli bölünmesine neden olur.

8.İlaçlar

Hem reçeteli hem de reçetesiz ilaçlar, eğer yatma saatinizden önce ve yüksek dozda alıyorsanız uyku düzeninizi bozabilir. İlaç kullanmaya başladıktan sonra uyku bozukluğu yaşıyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.