Beyinsi

Gece Yanığına Ne İyi Gelir?

 • 9.432 kez görüntülendi.
Gece Yanığına Ne İyi Gelir?

Gece Yanığına Ne İyi Gelir?

Hemen her yaş gurubunda görülebilen ve halk arasında gece yanığı olarak bilinen, zona hastalığını enine boyuna inceleyeceğiz. Öncelikle gece yanığı nedir sorusunun cevabını vererek, konumuza başlayalım.

Gece Yanığı Nedir

Vücudun dirençsiz kaldığı durumlarda ortaya çıkabilen, yaş gurubu ayırt etmeksizin görülebilen bir sinir ucu hastalığıdır. Genel olarak; yüz, boyun, ense, sırt ve göğüs bölgesinde oluşum gösterir. Zona oluştuğu bölgede, deri tahrişine sebep olur. Bu hastalık; deride, kaşıntı, zonklama hissi, batma gibi belirtiler verir.

Gece Yanığı Bulaşıcı mıdır?

Suçiçeğine neden olan virüs ile gece yanığına neden olan virüs aynıdır. Bu nedenle, daha evvel suçiçeği geçirmemiş olan kişilere bu hastalık bulaşabilir. Hastalığın bulaştığı kişilerde, gece yanığı hastalığı oluşmaz. Bu kişilerde suçiçeği oluşur. Gece yanığı hastasının yanına; bağışıklık sistemi zayıf olanlar ile yeni doğanlar yaklaşmamalıdır. Gece yanığı hastaları, bazı durumlarda hastanede tedavi edilebilir. Bu durum çok rastlanılan bir hal değildir.

Sizlere, gece yanığı nedir sorusunun cevabını verdikten sonra, Gece yanığına ne iyi gelir sorusunun cevabını açıklayalım.

Gece Yanığı İçin Ne Yapılabilir

Bu hastalığın tedavisinde bazı ilaç ve merhemler kullanılmaktadır. Hastalığın tedavi süresini kısaltmak için, bazı bitkisel uygulamalar yapılabilir. Evde kolayca yapabileceğiniz bu uygulamalara gelince;

 • Lezyonların oluştuğu bölgeye; çörekotu yağı ya da zeytinyağı ve ya badem yağı sürülebilir. Bu uygulama günde 3 defa, belli aralıklarla yapılabilir.
 • 4 su bardağı klorsuz suyun içine, 4 yemek kaşığı ezilmiş kuşburnu konup, yarım saat kaynatılır. Bu karışım; nöbet şekeri ile tatlandırılarak, günde 3 defa içilir.( Hazırlanan bu karışım kaynatıldığı için,3 su bardağı kalmıştır. Günde 3 su bardağı içilmelidir. Daha fazla içilmesini önermiyoruz.)
 • 3-4 tane lahana yaprağı blendıra atılarak, suyu çıkarılır. Çıkarılan bu lahana suyu, hastalığın oluşturduğu kabarcıkların üzerine sürülür.
 • Bu hastalığa iyi gelecek bir başka tarif ise; aslanpençesi toz haline getirilip,2 yemek kaşığı papatya,2 yemek kaşığı gazel boynuzu, 2,5 yemek kaşığı meşe ağacı kabuğu,1 yemek kaşığı aslanpençesi,2,5 yemek kaşığı adaçayı, 1 yemek kaşığı yulaf genişçe bir kaba konup, harmanlanır. Bu karışımdan 4 yemek kaşığı alınarak, 1 litre suyun içine konur. Sonrasında bu karışım bir miktar kaynatılır. Bu karışımın posasıyla, hastalığın tahrip ettiği bölgeler tamponlanır. Ayrıca, bu karışımın suyuna bir bez batırılarak,  bu bez hastalıklı bölgelerde bekletilir.

Sizlere gece yanığı nedir ve gece yanığına ne iyi gelir sorularının cevaplarını yeterince verdiğimizi düşünüyoruz. Gece yanığına ne iyi gelir sorusunun cevabını bilmiş olsanız bile, bir uzmana danışarak bu yardımcı tedavileri uygulayın.

 

 

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Betül dedi ki:

  Yüzümde yece yanıgı izi kaldı ne yapmaliyim cok sinir bozucu cok gicik duruyor

  1. info dedi ki:

   Yaşça büyüseniz ve vücudunuzda bakteri var ise izin kalma olasılığı da yüksektir. geçmiş olsun

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.