Fotoğraf Çekerken Neden Hep Gülümseriz?

Fotoğraf Çekerken Neden Hep Gülümseriz?


Fotoğraf Çekerken Neden Hep Gülümseriz?
Merhaba arkadaşlar bu haftaki köşe yazımız aslında herkesin yaptığı basit bir eylemi sorgulamak ile alakalıdır. Fotoğraf çekiminde hep “Gülümse” deriz. Çocuğumuzun fotoğrafını çekerken güldürmek için her şeyi yaparız. Arkamızda güzel bir manzara var ise manzaranın güzelliğini gösterdiğimiz için mutlu olur ve gülümseriz. Arkadaşlarla bir arada iken anı ölümsüzleştirmek için gülümseyerek fotoğraf çekeriz. Peki neden hep gülümseriz?
Fotoğraf çekimin yeni başladığı yıllarda fotoğraf çektirirken tamamen asık bir surat ile fotoğraf çekimin yapıldığını biliyor musunuz? Çekim yapılırken gülmenin abes olduğunu ve hiç kıpırdamamak şartıyla ciddiyete bürünüldüğünü duydunuz mu? Evet şu anda bu yazıyı okuyan ve “hmmm demek öyle, bilmiyorduk ” diyenler vardır. İlk yıllarda fotoğraf çekimi yapılırken ciddi olunurdu ama şimdi çekim esnasında hep güleriz.
Fotoğraf çekimi yapılırken güleriz çünkü çektiğimiz fotoğrafa bakmak istediğimizde kendimizi gülerken görmek isteriz. Sinirli ya da üzgün bir durumda olsak bile sırf fotoğraf çekimi için güleriz ama sonra ne olur? fotoğrafa bakarken o anda üzgün olduğunuz fakat yapmacık bir gülüş attığınız aklınıza gelir ve fotoğraftan soğursunuz. Eliniz kolayca delete tuşuna gider. Silmeye kıyamadığınız fotoğraflar içerisinde kaç fotoğrafta ağlıyorsunuzdur? Hiç saydınız mı? ya da kaç tanesinde arabesk bir ülkenin başkentiymişsiniz gibi duruyorsunuz? sayılıdır. Zaten asık suratlı olduğunuz fotoğrafı arşivinizde pek tutmazsınız. Bu toplumsal bir değişimin parçasıdır. Evet ilk etkenlerden biri budur. Toplumsal olarak genel kabul görmüş kurallar, davranışlar.
Siyah Beyaz Dönemi
Fotoğraf çekiminin ilk yıllardaki gibi olduğunu düşünsenize. Sosyal medyada paylaştığınız bütün fotoğraflarda robot gibi duruyorsunuz. Eğlence mekanlarında ciddi bir şekilde poz veriyorsunuz. Arkadaşlarınızla eğlenirken gurup fotoğrafı çekerken eğlenceye ara verip herkes ciddi bir surata bürünüyor ve deklanşöre basıyorsunuz. Komik değil mi? Fotoğrafı gören siz ne yapıyorsunuz? der. Güler. İşte toplumun kabul ettiği her ne varsa biz de bunlara uyarız. Aykırı davrandığımızda ya dışlanırız ya da içe kapanır yalnız dünyamızda yaşamaya çalışırız. Bu konuda siyah beyaz fotoğrafları incelediğinizde anlatmış olduğumuz ciddiyeti görebilirsiniz.
Fotoğraf çekiminde güleriz çünkü bakacağımız zaman kendimizi gülerek hatırlamak isteriz. Fotoğraf çekiminde güleriz çünkü toplumda kabul edilen budur. Fotoğraf çekiminde güleriz çünkü gülmeye ve mutlu olmaya ihtiyaç duyan bir nesiliz.

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1991 3,081