Beyinsi

Film Yapım Şirketlerinin Logolarının Anlamları

  • 1.822 kez görüntülendi.
Film Yapım Şirketlerinin Logolarının Anlamları

Film Yapım Şirketlerinin Logolarının Anlamları

Sinemadaysanız ya da evinizde oturmuş bir film izliyorsanız film başlarken çeşitli isimler, logolar görürsünüz. Hepsi farklı ve dikkat çekici logolar kullanır. Günlük hayatta bu logoları filmde olmasak bile gördüğümüzde tanırız. Peki şimdiye kadar bu logolar ne anlama geliyor araştırdınız mı? İşte çeşitli yapım şirketleri ve logolarının anlamları.

 

MGM

MGM yani Metro Goldwyn Mayer, akılda kalıcılığı ile ünlü bir yapım şirketi. Kükreyen aslanı gördüğümüzde işte film başlıyor deriz. İlk defa 1928 yılında aslan kükremesi kayda geçti ve o tarihten beri şirket bunu hiç değiştirmedi. Çok kısa bir kaç film için beğenilmeyen logo kullanıldı fakat eskiye geri dönüldü. Aslan kükremesini kayda geçerken ki videolar internette mevcuttur. Goldwyn, Metro ve Mayer farklı şirketler idi. Goldwyn aslan logosunu kullanıyordu ve diğerleri ile birleştikten sonra da aslan logosu kullanılmaya devam etti.

 

WALT DİSNEY PİCTURES

Çocukta yaşlısına hemen hemen herkes tarafından bilinen bir logodur. Teması aslında şirketin oyun parkları inşa etmesi ve bu parkları bir kale içinde toplamasıdır. Geçmişten günümüze çeşitli logolar kullanılsa da bu kale figürü hep aynı kaldı. Günümüzde eğlence parkları artık kale tarzında yapılıyor. Esin kaynağı da şüphesiz Walt Disneydir.

 

DREAM WORKS SGK

Dream Works, Hollywood’a yei bir nefes yeni bir değişim kattı. Ünlü yönetmen Spielberg tarafından tasarlanmıştır. Diğer büyük yapım şirketlerine rakip olmak ve daha yenici bir sinema dünyası yaratmak için yakın tarihte kuruldu. Önce aydan balık tutan adam logosuna karar verildi sonradan balık tutan çocuk şeklinde tasarlandı. Altta yazan SKG ise şirketin üç kurucusunun(Spielberg, Katzenberg, Geffen) isimlerini temsil eder.

İlginizi Çekebilir..  Sality Virüsünü Geniş Çaplı Temizleme

 

PARAMOUNT

Paramount, yine en tanınmış logolardan birine sahiptir. Yüksek bir dağın etrafını çevreleyen 22 adet yıldız ise şirketin sözleşmeli ilk 22 yıldızını temsil ediyor. Zaman içinde logo küçük değişikliklere uğrasada ana tema hiç değişmedi. Zirveyi hedefleyen bir şirket gibi anlamlarda çıkarıldı.

 

COLUMBİA PİCTURES

Kurulduğu tarihten beri hep meşaleyi tutan kadın logosu kullanıldı. Son 25 yıldır bu yüzü ekranlarda görürüz. Orjinal logoda amerikan bayrağına örtülü bir kadın vardı fakat şirket yeniden tasarlanan logoyu daha uygun buldu. Kimi çevreler kadınların dünyaya ışık olduğu kimi çevrelerde film dünyasını aydınlatan bir şirket olduğu gibi anlamlar çıkarmıştır.

 

PİXAR

I harfinin üzerinde zıplayan bu lambayı çoğumuz bilir. Lamba olmadan önceden sade bir görünüme sahip olan şirket logosu, kazandığı Akademi Ödüllü kısa filmi Luxo Jr.’ dan sonra tasarlandı.

 

TRİSTAR PİCTURES

Kurucu olan Victor ve ailesi atları çok seviyordu. Bu nedenle logoyu at olarak belirledi. Atların en ihtişamlısı en tanınmışı hangisi desek elbette herkes PEGASUS diyecektir. Logodaki atın kanatları orjinal tüylerden yapılarak tasarlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.