Beyinsi

Evliliği Sorunsuz Yürütmenin En İyi Yolu

  • 1.526 kez görüntülendi.
Evliliği Sorunsuz Yürütmenin En İyi Yolu

Evliliği Sorunsuz Yürütmenin En İyi Yolu

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda sizlerle evlilikte yaşanan sorunları ve basit çözümünü anlatacağız. Basit diyoruz çünkü sorunları çözmenin binlerce yolu yoktur ve extra çabaya da gerek yoktur. Tanışma döneminde başlayan ve evlilik sonrası yaşantıda karşılaştığımız sıkıntılardan bahsedelim. Tanışma döneminde ilk sorun güvendir. Hayatımızda ilk defa gördüğümüz ve bir ömrü paylaşacağımız kişiye elbette hemen güvenemeyiz. Alışana ve benimseyene kadar ki geçen süre hayli zordur. Bu sorun çözüldükten sonra karşımızdakini sevebilecek miyiz, aşık olabilecek miyiz gibi soruları kendimize sorarız. Cevabı evet ise özgüvenimizi de yanımıza alır evliliğe ilk adımı atarız. Olay resmiyete geçeceği vakit durup kendi kendimize son bir defa daha sorarız. Doğru insan bu mu?, kuşkularım var mı?, emin miyim? gibi sorular kafayı kurcalar ama bu aslında aklımızın bize oynadığı oyundur. Aynı zamanda hayatımızdaki en önemli kararlardan biri olduğu için birazcıkta korku içimize düşer ama imzalar atıldığında bütün bu sorular kendini artık hayatı iki kişilik yaşadığımızın farkındalığı ile kaybolur gider.

Evliliğin ilk zamanlarında uyum sıkıntısı gözlemlenebilir. Kimi zaman aynı şeylerden zevk almadığımızı anlarız, aynı tür filmi sevmeyebiliriz, bir konu hakkında farklı görüşlere sahip olabiliriz ama burada fedakarlık ve anlayış devreye girer. Farklı fikire saygı duyup gerekirse kendimizden ödün vereceğiz ki ortak bir noktada buluşabilelim. Daha önce ilgimizi çekmeyen bir şey ilgi çekici hal alır. Hoşlanmadığımız bir şey hoş gelmeye başlayabilir bu da hayatımızı paylaştığımız kişinin bizim için gerçekten bir anlam ifade ettiği anlamına gelir. Sır saklama ve çiftler arası diyaloğun azlığıda başlıca sorunlardandır. Çiftler birbirinin sırlarını paylaşan dost, omzunu yasladığı arkadaş olmalıdır. Her şey açık ve net olmalıdır. Çocuk sahibi olunan dönemde kadının psikolojik olarak desteğe ihtiyaç duyması olağandır. Erkek burada devreye girer ve her şeyi alttan alır ve ona değerli olduğunu hissettirirse bu dönem kolay atlatılır. Aradan epey bir zaman geçtikten sonra çiftler arasında sevginin, aşkın azaldığı gibi anlamsız sözler duyulur. Toplumumuzda genelde şöyle denir ”Biz eskidik aşk mı kaldı” ya da ”cicim ayları biteli çok oldu”. Zaten şu cicim ayı denen anlamsız, toplumun kendi kendine uydurduğu ay tamamen gereksiz ve evliliğin büyüsünü kaçıran bir cümledir.

Şimdi gelelim asıl konumuza. Evlilik hakkında o kadar çok şey söylenir ki bizde bunları dinler ve uygulamaya çalışırız. Uzman kişiler açıklama yapar çözüm önerir. Yukarıda bahsettiğimiz her şeyi unutun ve sadece bir cümle ile sizlere sunacağımız çözümü uygulayın.

İlginizi Çekebilir..  Gaziantep iftar çadırları nerede?

Bu cümle ”Peygamber Efendimiz(S.A.V)’in evlilik hayatı” dır. Çok basit. Sadece Efendimiz(S.A.V)’in evlilik hayatını kendimize uyarlamaya çalışalım olay bitecektir. Aslında sadece bu cümleyi buraya yazmakla yetinebilirdik ama toplumumuz maalesef İslamın emrettiği evlilik hayatından giderek uzaklaşıyor ve bu tür konuları da yüzeysel okuyup geçiyor. Buraya kadar yazdıklarımızı okuyan siz değerli takipçilerimize bir de Peygamber Efendimiz(S.A.V)’in nasıl bir evlilik hayatı vardı bunu da okumanızı, araştırmanızı tavsiye ve rica ediyoruz.

Bir sonraki yazımızda buluşmak ümidiyle…

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.