Beyinsi

Evli Çiftlerin Birbirine Olan Sorumlulukları

  • 2.630 kez görüntülendi.
Evli Çiftlerin Birbirine Olan Sorumlulukları

Evli Çiftlerin Birbirine Olan Sorumlulukları

Suç, hiçbir zaman istenmiş bir davranış değildir. Tutkudan ileri gelen suçlar söz konusu olduğu zaman insanın kendini engelleyemediği apaçıktır. Adından da anlaşılacağı gibi bütün tutkular, kendi kendimizi yönetecek yerde herhangi bir şeye kapılmış olmamızı açıklar. Şiddetli tutkularla ilgili suçların hepsi bir tür can sıkıntısı ve tembellikten kaynaklanmaktadır. Evliliklerin bir kısmı da işte bu tutkular yüzünden bitmektedir. Eşlerin birbirlerine olan saygıları ve sevgileri tükenmeye başladığı anda işte bu can sıkıntısı ve tembellikler meydana gelmektedir. Güvensizlikler oluştuğu anda bir ilişkide yalanlar da olmaktadır. Eşlerin birbirine olan duyarsızlığı hiç beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor. Küçük yalanlarla kavgalar başlıyor, bir yalanı kapamadan üzeri bir başka yalanla örtülüyor. Şahit olduğumuz bir çok olay yaşanıyor etrafımızda bu küçük yalanlar yüzünden. Görüyoruz ki son dönemlerde cinayetler artmakta ve bir çoğunu da buna bağlayabiliriz aslında. İşte burada çiftlerin birbirlerine olan sorumlulukları ortaya çıkıyor. En ufak bir sorunda tartışmalar meydana geliyor ve bunlar yalanlarla sonuçlanıyor.

Evliliği yönetmek aslında çok basittir. Fedakarlıklar karşılıklı sevgi saygı karşılıklı dürüstlükte karşılıklı olduğu sürece çözülemeyecek hiç bir problem yoktur. Hepsinin kaynağı maneviyattır. Allah-u Teala’nın emirleri açık ve nettir. Bunlara uyulduğu taktirde kimse kimseyi incitmez incitemez. Neden yalan söylenir?. Yalan söylemeye ihtiyaç duyulacak birşey olmadıktan sonra boş yalanlar evliliği yıpratır. Bir insan eşini helali bilip Allah’tan korkarsa kim bunu bozabilir. Şeytan her yerde. Şeytan fitnesini her fırsatta vermeye çalışır. Sağlam bir inanca sahipseniz korkmayın ve huzurlu evliliğin tadını çıkarın.

Modern kavramlarla kurulu bir evlilik sorunsuz gibi görünsede evliliği sanki iş anlaşması gibi gösteren sözleşmeler imzalanmaktadır. Evliliğin kutsallığı neye yarar böyle olunca. Ne anlamı kalır tek beden olmanın. Gözlerine mühürü vuracaksın, aklına hakim olacaksın, ağzından çıkanı iyi hesap edeceksin ki pişmanlık duyacağın işler yapmayasın. Çok mutlu ve huzurlu olunabilir. Evliliğin tadını sonuna kadar çıkarabiliriz. Eksiklerimizi görüp tamamlarsak sadece eşimizi mutlu edebilir bize daha çok bağlanmasını da sağlayabiliriz. Hata olabilir ama bu hatayı yalanla örtmeye kalkmak hatanın büyüklüğünü iki katına çıkarır. Eşler aynı hayatı aynı anda soluyan aynı işleri aynı miktarda yapan fedakarlıklarla dolu mutlu bir evliliğe sahip olabilir. Sorumlulukların farkına varılması ve yalanın, ihanetin olmaması evliliğin güzelliğini hissettirir.

İlginizi Çekebilir..  Sahibinden Kiralık İnsanlık
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.