Beyinsi

Evlerin Çatıları Neden Akar?

  • 1.508 kez görüntülendi.
Evlerin Çatıları Neden Akar?

Evlerin çatıları neden akar?

Evlerin çatıları neden akar sorusunun cevabına geçmeden önce hangi türde çatı olduğunu belirleyelim.

Eğer çinkolu bir çatıya sahip evde oturuyorsanız çinkonun tahta üzerine iyice yerleştirilip yerleştirilmediğine bakılır. Çinkonun olukların üst üste gelecek şekilde yerleştirildiğinden emin olmak gerekir. Sonra çinkolara vurulan çivilerin etrafında oluşan açıklıkların kapatılması için çivi ile beraber pul kullanılması da mecburidir. Yanlışlıkla çakılan çivinin açtığı deliği de kapatmak gerekir. Bu delikler silikon ile kapatabilirsiniz. Doğru yerleştirilmiş çinko ve pullu çiviler su alımını önler.

Kiremit dediğimiz malzemenin çeşitli şekilleri olanları da vardır. Eğer çatı kiremit ise kiremitlerin döşenmesinden kaynaklı açıklıklar sorun çıkarır. Çok güçlü rüzgarlar da kiremitler açılabilir. Bu durumda evin çatısının çeşitli zaman aralıklarıyla kontrol edilmesi gerekir.

Peki ev betonarme ise ne yapmalıyız? Betonarme evler yıllanmadığı sürece çatıdan içeri su sızdırmaz. Yeni yapılan bir evin çatısından su sızması için çok büyük çatlakların olması gerekir. Dışarıdan su alımı yapıyorsa bu kullanılan malzemenin kalitesi ile ilgilidir. Çatı su alıyorsa kullanılan kumun gevşekliği ile ilgisi vardır. Kumu iyi olmayan bir betonun zamanla su geçirmesi normaldir. Kaliteli kum ve özelliğini yitirmemiş çimento ile yapılmış bir evde akma sorunu olmayacaktır. Çimento nasıl kullanılmalıdır? Çimento açıldığı anda kullanılmalı. Hazırlanan harç zaman geçmeden beton haline dönüşmelidir. Yeteri kadar sulanmalı yoksa beton çatlar. Özelliğini kaybeden çimento, tutma özelliğini de kaybeder.

İlginizi Çekebilir..  Milyon Dolarlık Bedenler

Nasıl çözüm bulabiliriz? Betonarme yapı su alıyorsa ve nem yapıyorsa, imkan var ise o çatı üzerine bir kat daha eklenebilir. Ek kat çıkma imkanı yoksa fayans ya da kalebodur döşemesi yapılır. Kısa süreli çözüm isteyenler sutut tarzı ilaçlarla çatlaklara giden su önlenebilir. En az kullanılan yöntem ise çatıya zift serilmesidir.

NOT: Verdiğimiz bilgiler umarız yararlı olmuştur. Soru sormak ya da yorum yapmak isterseniz cevaplar ve yayınlarız.Teşekkür ederiz www.beyinsi.com ailesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.