Beyinsi

Evde Kendi Saçımızı Nası Keseriz?

  • 0
  • 4.163 kez görüntülendi.
Evde Kendi Saçımızı Nası Keseriz?

Kendi Saçını Kendin Kes!

          Güzellik salonları ve kuaförlerde harcadığınız zamandan ve ödediğiniz onca paradan tasarruf etmek istiyorsanız bu yazı sizin için çok yararlı olacaktır .Kendi saçımı nasıl keserim diye düşünmeyin.Biraz dikkat ve doğru adımlarla evde kendi saçınızı kesebilirsiniz.Öncelikle uzun saç kesimleri için aşağıda vereceğimiz talimatları atlamadan uygulayın ve sonuçları kendiniz görün.

1 (1)

1. Yeni ve Keskin Bir Makas Alın. Evde saç kesimi için ilk adım doğru araçlara sahip olmaktır.Öncelikle keskin bir makas(babaannenizin dikiş makinasında kullandığı makastan bahsetmiyorum tabiki) ve ince dişli bir tarak
gerekli.
-Saç kesme makasını güzellik ürünleri satılan mağazalardan kolayca bulabilirsiniz – piyasada 40 ila 100 TL aralığında bulabilirsiniz.İlla ki ben kumaş makası(babaanne tarzı) kullanırım sorun olmaz derseniz sadece gerçekten keskin olduğundan emin olun yeter.
-Keskin olmayan(Kör) makas kullanırsanız saçınızı kesmekte zorlanabilir ve saçlarınıza zarar verebilirsiniz. İlk etapta kendinize bir saç stili belirleyin ve bundan sonra sadece o stile göre hareket edin.

1 (2)

 

 

2. Saçınızı yıkayın, ama kurutmayın. Islak saç kuru saça göre daha rahat kesilir, kesmeye başlamdan
önce nemli kalmasına özen gösterin.
-Saçı yapınıza göre – kıvırcık ya da havalı saçlar örneğin- krem kullanın.Kıvırcık ve havalı saçlarda saç kremi kullanmasanız bizce daha iyi olur.
-Saçınız çok uzun veya kalınsa şanslısınız, çünkü daha geç kuruyacaktır ve saçınızı keserken daha rahat edeceksiniz.Saçlarınız kurumadan önce onları bölümler halinde kesebilirsiniz.Bunun için, fıs fıs başlığı olan su dolu bir şişe içerisine bir miktar krem ekleyin.Bu şekilde gerektiğinde saçlarınızı nemlendirebilirsiniz!

 

 

1 (3)

 

3. Üst Kısımlar, aşağıdan yukarı doğru. Saçlarınızın kalınlığına bağlı olarak, en alt tabakasından yukarı doğru ilerleyerek kesime başlıyoruz.
-Öncelikle kısımlara ayırmak için elastik saç bağları veya timsah klipleri kullanın. Boşlukta saç kalmadığından emin olun.Aksi takdirde düzensiz bir saç kesimine yol açabilirsiniz.Alt kısımların kesimini bitirdikten sonra artık diğer bölümleri serbestçe kesmeye başlayabilirsiniz.

 

1 (4)

 

4. Ayrık(Bölünmüş) Saç uçlarınızı bulun. Eğer hasarlı uçlardan bir an önce kurtulmak istiyorsanız öncelikle saç uçlarınızı incelemeniz ve ne kadar kesmeniz gerektiğini hesaplamanız gerekecektir.
-Saçınızın uçlarında bir göz atın.Bağımsızlığını ilan etmiş asi telleri gördünüz mü? Muhtemelen şuan bu ayrık kılları görmüş ve ne kadarını keseceğinizi hesaplıyorsunuz.
-Hasar oranı ortalama 0.25 inç (6 mm) civarında ise bu gayet normaldir.

 

1 (5)

 

5. Kesmek istediğiniz yeri ölçün. Doğru bir kesim için, ölçüm yapmak önemlidir. Baskın olmayan elin orta parmakları arasında saçınızın bir bölümünü tutun.
-Kesmek istediğiniz yerin biraz üzerinde bir noktaya ulaşana kadar aşağı doğru parmaklarınızı sürükleyin. Saçlarınızın düğümlenmiş veya parmaklarınızın arasında bükülmüş olmadığından emin olun – tamamen düz konumda olmalı.
-Saçınız kuru ise boşluğu daha kısa bakmak, daha doğru bir ölçüm açısından önemlidir. Kıvırcık saçlı olanlar için özellikle önemlidir.Unutmayın – hala geri dönebilirsiniz nitekim sonradan kısa oldu,ilk halinden daha kötü gibi söylemlerinizin muhattabı olmayacağız :)

 

1 (6)

 

6. Uçlarını kesin. Kesime başlamak için hazırsanız parmaklarınızla makasa paralel olacak bir şekilde saçlarınızı tutun parmaklarınız arasına aldığınız saçlarınızı sabit bir gerginlikte tutmaya çalışın.
-Keseceğiniz alan dışında kalan kısımları parmaklarınızdan uzak tutmaya çalışın(ve eğer kullandıysanız onlar tutan iplikçikleri), yavaş yavaş sabit pozisyonda devam edin.
-Eğer blunt yani düz uçlar isterseniz, yine paralel bir şekilde bitime kadar ilerleyin. Eğer yumuşak uçlar istiyorsanız keskin açılar kalmayıncaya kadar (parmaklarınızla dik açıyla) makası dikey bir şekilde tutarak kesin. Bu şekilde saç uçlarına daha tüylü bir görünüm verecektir.

 

1 (7)
7. Eşit olduğundan emin olun. Parçaya ayırdığınız saç uçlarının diğerleriyle eşit olduğundan emin olun.

-Bunun için elinizle yüzünüzün her iki tarafından saçlarınızın bir bölümünü tutun. Baş ve işaret parmağınız ile eşit olup olmadığını kontrol edin.
-Aynı tempoda saçınızı aşağı doğru çekin.Eşit olamayan kısımları düzeltin.Tamamen emin olana kadar bu işlemi yapın.

 

1 (8)
8.En az 2 defa kontrol kedin. Saçınız (havalı veya basınçlı kurutma olması farketmez) kuruduktan sonra, göze
batan kısımları kontrol edin.
-Sizin için arkadaşınızdan kontrol etmesini isteyebilir ya da bir el aynası ile kendiniz bu işlemi yapabilirsiniz.
-Herhangi bir eşitsizliği bulursanız çok dikkatli bir şekilde son rütuşları yaparak işlemi sonlandırabilirsiniz.

Şimdlik bu kadar.Yazı dizisi devam edecek.Lütfen çıkmadan önce aşağıdaki uyarılara son kez bir göz atın.

 

Uyarılar

-Kendi saçınızı ilk defa kesiyorsanız, çok kısa kesmeyin.
-Normalde gitmiş olduğunuz kuaför ya da güzellik salonunda insanların saçlarının nasıl kesildiğini gözlemleyin.Varsa sizin saçınızla ilgilenen stilistinizin hareketlerine bakın.Bu sayede kendi saçlarınızı keserken daha rahat edersiniz.
-İki aynanız olduğundan emin olun.Eş zamanlı olarak kontrol etmeniz düzgün bir kesim için önemlidir.
-Kaba, kalın ya da kıvırcık saçlarınız varsa profesyonel bir stiliste gitmenizi tavsiye ederiz.

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.