Beyinsi

Evde Andız Pekmezi Nasıl Yapılır?

  • 3.129 kez görüntülendi.
Evde Andız Pekmezi Nasıl Yapılır?

Evde Andız Pekmezi Nasıl Yapılır?

Andız pekmezi nasıl yapılır? Andız pekmezini yaparken nelere dikkat etmeliyiz?  Nasıl kullanılır? Gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere andız pekmezinin nasıl yapıldığını anlatacağız. Bizzat pekmezi yapanlardan dinlediğimiz bilgilerle bu yazımızı hazırladık. Andız pekmezinin yapımı hem meşakkatlidir hem de zaman alır. Akdeniz bölgesinde ve Toroslar da görülen andız ağacının küçük küçük yuvarlak kozalakları toplanır ve yıkanır. Toplanan andız kozalağı ezilir. Un kıvamına gelmeden kıyma şeklinde bırakılır. Dinlendirmek üzere kazana ya da bir kaba konur. Andız kozalaklarının üzerini kaplayacak kadar su koyulur ve kazana bir tabak elenmiş temiz kül eklenir. Karıştırılıp 2 gün bekletilir. Andız ezmesi bir tevgirden geçirilir yani süzülür. Kaynatmak için hazırlanır. Karıştırmak sureti ile kaynatılır. Suyun üzerinde biriken köpükler sürekli olarak alınır. Koyu kıvamı aldığında kaynatma bırakılır. Cam kavanozlara konur.

Andız pekmezi çok etkili olduğundan kullanmadan önce bir doktor tavsiyesi almak gerekir. Tok karnına alınan bir tatlı kaşığı andız pekmezi enerji verir.Soğuk havalarda dışarı çıkmadan önce içilirse ısı verir. Ülke genelinde yapımı pek bilinmemekle birlikte kullanımıda azdır.

NOT: İstediğiniz bilgiye ulaşabildiyseniz ne mutlu bize. Soru ve görüşlerinizi aşağıda yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz. Teşekkür ederiz www.beyinsi.com ailesi

İlginizi Çekebilir..  Pirinçli Tavuk Sarma Nasıl Yapılır? (Tarifi)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.