Beyinsi

Ev Yoğurdunu Nasıl Yapabilirim?

  • 1.565 kez görüntülendi.
Ev Yoğurdunu Nasıl Yapabilirim?

Ev Yoğurdunu Nasıl Yapabilirim?

Merhaba arkadaşlar. Bu makalemizde sizlere evde ev yoğurdunu nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.  Yoğurdu nasıl seçerim? Hangi hayvanın yoğurdu daha güzel tutar? Yoğurdu tutturmak için neler kullanmalıyım? Ne kadar sürede yoğurt yenecek kıvama gelir? Gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Yoğurt bilindiği gibi kemikleri güçlendirir. Mükemmel bir kalsiyum deposudur. Yoğurdun zararlı olduğuna dair şimdiye kadar bir bilgi olmadığı için yenmesi zorunlu olan bir gıda türüdür. Yoğurt bir yandan kemikleri güçlendirirken bir yandan da ciğerleri temizler. Buna bir örnek verecek olursak 60 yaşlarda bir adam doktora gider. Ciğerlerinden rahatsız olduğunu düşünür. Doktor muayeneden sonra ciğerlerinin tertemiz hatta bebek ciğeri gibi olduğunu söyler. Adam doktora “nasıl olur?” der. “Ben her gün  1 paket sigara içerim ve sıklıkla alkol tüketirim”. Doktor bunun imkansız olduğunu söyler. Adama ne yediğini sorar. Adamda sıklıkla yoğurt yediğini en az 2 öğünde yoğurt bulunduğunu söyler. Doktor teşhisi koymuştur. Yoğurt ciğerlerini temizlemiş der. Evet arkadaşlar yoğurdun ne gibi faydaları olduğuna bu kadar örnek yeter. Şimdi asıl konumuza giriş yapalım.

Nasıl Yapabilirim?

Pastörize edilmiş ve kapalı halde satılan yoğurtların yenmesinde de bir sorun olmadığı gibi evde kendinizin yaptığı yoğurtlar daha kıymetli daha çok faydalıdır. Genelde İnek, keçi ve koyunlardan yediğimiz yoğurtların evde yapılması çok kolaydır. Koyun yoğurdu hafif çalar yani sası kokabilir. Keçi ve inek yoğurdu daha çok tercih edilir. Seçim size kalmış hangi hayvandan yoğurt yiyecekseniz o hayvanın taze sağılmış sütünü alın( 5 kilo süt için tarif veriyoruz). Evde sütü süzmeniz gerekir. İnce tülbent gibi ya da sık telli süzgeç ile sütü süzünüz. İçinde olan küçük pislikler ya da parçalardan arındırın. Süt taşana kadar pişecek. Taşmaya başlayınca karıştırın ve bu taşma işlemini 3 kez tekrarlayın. Süt tam soğumadan ılık bir hale geldiği vakit. Bir kase yoğurdu ( sulu olmayacak, koyu yerinden) iyice karıştırıp yani özeyip yavaş yavaş karıştırarak sütün içine ilave edin ama yoğurdu dökerken sürekli karıştırın ki iyice birbirlerine geçsinler. Kapağını kapatıp üzerine kalın bir şeyler kapatın. Bekleyin 5 ya da 6 saat sonra kontrol edin kıvamı gelmişse dolaba kaldırın ve bir gün sonra kullanmaya başlayın çünkü hemen kullanmaya başlarsanız suya keser sulanır.

İlginizi Çekebilir..  2017 KYK Yurt Burs Başvurusu Ve Ücretleri

DİKKAT: Sütün içine koyduğunuz o bir kase yoğurt ev yoğurdu olmak zorunda. Eğer hazır yoğurt kullanırsanız pek tadı olmaz. Tadı olsa bile o yoğurtla bir başka yoğurt yapıldığında tutmaz.

NOT: Verdiğimiz bilgiler umarız yararlı olmuştur. Soru sormak ya da yorum yapmak isterseniz cevaplar ve yayınlarız.Teşekkür ederiz www.beyinsi.com ailesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.