Beyinsi

Evde Şalgam Nasıl Yapılır?

  • 1.864 kez görüntülendi.
Evde Şalgam Nasıl Yapılır?

Evde Şalgam Nasıl Yapılır?

Evde kendim şalgam yapabilir miyim? Şalgamı evde nasıl kurabilirim? Ne kadar beklemem gerekir? Şalgam kurarken içine neler koymalıyım? Gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere evde kendi şalgamınızı nasıl kuracağınızı anlatacağız. Bildiğiniz gibi Adana yöresi şalgamı ile ünlüdür. Peki nedir bu yöreyi şalgamıyla ünlü yapan? Şalgam siyah havuçtan yapılır. Ana maddesi siyah havuçtur. Kullanılan malzeme, bekleme süresi ve mayalanmayı sağlayan madde olmak üzere 3 aşama üzerinde durmak gerekir.

Şalgam Nasıl Kurulur?

Şalgam için kullanılacak havucun taze ya da tam olgunlaşmış olması fark etmez. Aynı rengi ve vitamini verecektir. Havuçlar patates cipsi( parmak) şeklinde kesilir. 1.5 kilo siyah havuç 10 kiloluk bir kurum için yeterli olacaktır. Eğer 2 kilo havuç kullanırsanız daha yoğun bir su elde edersiniz. Bidona başı biraz eksik olmak şartıyla su koyulur. Mayalanması için bir bezin içine bir çay bardağı bulgur unu konur bağlanır ve suyun içine atılır. Bulgur unu şalgamın mayalanması için kullanılır. İsteğe göre tuz atılır. Yine isteğe göre acılı isteyen acı(pul biber) koyabilir. Üç ya da dört tane limon tuzu konur. Ağzı sıkıca kapatılır ve 25 gün beklenir. 25 gün sonunda tadına bakılır. Ekşimsi ve keskin bir tat aldığında şalgam hazır demektir. Hazır olmadığını düşünüyorsanız bir hafta daha bekleyebilir.

Şalgam suyunun üzerinde beyaz ya da mora çalan küfler görürseniz sakın bozulduğunu düşünmeyin aksine bu küfler suyun mayalandığını ve içime hazır hale geldiğini gösterir.

NOT: Sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Soru ya da görüşlerinizi aşağıda yorum kısmından belirtebilirsiniz. Teşekkür ederiz www.beyinsi.com ailesi

İlginizi Çekebilir..  Keşkek Nasıl Yapılır
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.