Beyinsi

Etkin Dinleme Ve Okuma Becerisi Nasıl Kazandırılır?

  • 5.116 kez görüntülendi.
Etkin Dinleme Ve Okuma Becerisi Nasıl Kazandırılır?

Etkin Dinleme Ve Okuma Becerisi Nasıl Kazandırılır?

Dinleme ve okuma eğitim ve öğretimin vaz geçilmez bir parçasıdır. Dinleme ve okuma konusunda yetkili organlar tarafından çeşitli araştırmalar gerçekleştirilmekte ve uygulama için zemin hazırlanmaktadır. Etkin dinleme ve okumanın önemini küçük yaşlarda çocuklara aşılamak gerekir. Derslerini en iyi performansla dinleyen bir öğrenci çok çalışmaya gerek kalmadan sınavını başarı ile verebilir. Çok çalışmak elbette gerekir ancak vücudu ve beyni yoracak şekilde çalışmakta her zaman başarı getirmeyebilir. Aynı şekilde okuma ve okuduğunu anlama da önemli etkilere sahiptir.

Dinleme: Dinlemede sorun yaşayan ve bir türlü odaklanamayan öğrencilerde başarı düşer. Müdahale edilebilecek bir rahatsızlık olduğu sürece dinleme ve odaklanmada ki sorunlar aşılabilir. İyi bir dinleme için öncelikle çocuğun dinlemeyi öğrenmesi gerekir. Dinleme öğrenildikten sonra odaklanma ile başarının anahtarı da edinilmiş olur. Çocuk gelen bilgileri alır ve saklar. İhtiyaç duyduğunda da bu bilgileri kelimelere döker. Bilgisayarlarla paralel çalışma prensibine sahiptir. Bilgisayarların tek farkı unutmaz ve kaydedilen bilgilere her an ulaşılabilir. İnsan beyni ise unutabilir bu doğaldır ancak üzerinde durulmuş ve etkin bir şekilde dinlenilmiş bir konunun da unutulma ihtimali düşüktür. Dinlemenin etkin olabilmesi için çocuğun ya da yetişkin bir bireyin kafasını kurcalayan başka bir sorunun olması gerekir. Eğer aile içi sıkıntılardan ya da çevreden kaynaklanan sorunlar var ise dinleme ve odaklanma konusunda sıkıntılar yaşanabilir. Bu nedenle iyi bir dinleme için kafanın da rahat olması gerekir. Dinleme becerisini kazandırmak ebeveylerin ve öğretmenlerin görevidir. Evde ebeveynler çocuğun bir birey olduğunu unutmadan çocuğu dikkatlice dinler ise çocukta karşısında konuşan kişiyi dikkatlice dinler. Hemen hemen her evde karşılaşırız. Çocuk bir şeyler söylemeye çalışır ancak biz ebeveynler çocuğu sustururuz. “İşim var, dur az sonra anlat, oflayıp puflamalar, çocuk size konuşurken gözlerini tv ye dikip kulaklarınızla çocuğunuzu dinlemeler” gibi etkenler çocuğun da iyi bir dinleyici olmasına engeldir. Bu bağlamda çocuğa odaklanılmalı ve onun anlattığı konunun önemli olduğunu çocuğa hissettirmek doğru bir davranıştır. Okulda öğretmen de aynı şekilde ebeveynler gibi davranarak çocuğun dinleme performansını arttırabilir.

Okuma: Okuma konusu da en az dinleme kadar önemlidir. Okumayı her öğrenci yapar ancak belli bir kısmı etkin bir okuma yapar. Okuduğunu anlama da önemli bir rol üstlenir. Okuma üstün körü ve dikkatsizce yapılmışsa başarıyı beklemekte mantıksızdır. Çünkü etkin okuma, okuduğunu daha iyi anlama anlamına da gelir. Etkin okuma becerisini kazandırmak için küçük yaşlarda okumayı alışkanlık haline getirmek için ebeveynlere büyük iş düşer. Çocuğun içinde okuma yok ben ne yapabilirim demek yanlış bir düşüncedir. Okuma becerisini her çocuk kazanabilir. Okumayı sevdirmek için küçük ödüllerle çocuğa okuma alışkanlığı kazandırılabilir fakat günümüzde yapılan yanlışlardan biri çocuğa “okursan sana şunu alırım” demektir. Çocuk her okuduğunda bir beklenti içine girer ve siz o beklentiyi karşılayamadığınız anda çocuğun morali ve motivasyonu düşer. Bu nedenle okumanın karşılığı olarak başarının geleceğini çocuklara öğretmek gerekir. Okullarda düzenlenen kitap okuma yarışması etkin okuma için önemli bir etkinliktir. Aynı zamanda okul kütüphanelerinde ki kitapların okunmasını da teşvik etmek gerekir.

İlginizi Çekebilir..  Gerry Judah 'ın Araba Heykelleri
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.