Beyinsi

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılmalıdır?

  • 2.418 kez görüntülendi.
Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılmalıdır?

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılmalı Nelere Dikkat Edilmeli?

Korunmasız bir ilişki sonra mecbur kalınan gebelikleri önleyebilme amacı ile ertesi gün veya ertesi sabah hapları kullanımı ve yan etkilerini Dr. Alper Mumcu anlattı.

Ertesi gün hapı, çeşitli doğum kontrol metotları kullanılmayarak girilen ilişkilerden oluşabilecek gebelikleri önlemek amacı ile kullanılan ilaçtır. Bu ilaç rahim tabakasını oluşabilecek gebeliğe karşı bozmaktadır. Elverişsiz hale getirir. Eğer döllenen yumurta hücresi rahimde yuvalanmış bir hale gelmiş ise hiçbir şekilde etki etmemektedir. Bunun yanı sıra adet vaktine bağlı bir şekilde yumurtlamayı da geciktirerek ciddi bir fonksiyon kontrolü sağlamaktadır. Bu yüzden de en sık kullanılan ilaçların arasındadır.

 

picture of sad young woman with pills

picture of sad young woman with pills

 

Zorunlu Kalındığında Kullanılmalıdır!

Ertesi gün hapı kesinlikle zorunlu kalındığı zamanlarda alınması gereken bir ilaçtır. İlişki esnasında prezervatif yırtılması meydana gelmiş ise ve diyafram kaymış ise yine geri çekme yöntemleri kullanmaktaysanız veya eşiniz erken boşalmış ise yine doğum kontrol hapını almayı unutmuş iseniz veya bir çeşit cinsel saldırıya maruz kalmış iseniz doğum kontrol hapını kullanabilirsiniz.  Ertesi gün hapı nasıl kullanılır? Hapın kullanım şekline gelirsek bir tablet levonorgestrel hormonu içermektedir. Ayrıca iki tabletten oluşmaktadır. İlk hapı cinsel ilişkiden sonraki zaman da yani 72 saat içerisinde, diğer hapı ise yine ilk haptan tam olarak 12 saat sonra almanız gerekmektedir. Birinci hapı kullanmakta her ne kadar gecikirseniz, ertesi gün hapının etkisi yine o düzeyde azalmaktadır. Yapılmış olan çeşitli incelemelere göre yine başarı şansı tam olarak %97 %98 arasında değişebilmektedir. Bu hapın tam anlamıyla etkili olabilmesi için de korunmasız ilişkiden sonra kullanmanız gerekmektedir. Yine bazı kişilerin yaptığı bir yanlış ise ilacı içerek cinsel ilişkiye girmektir. Bu kullanım şekli yanlıştır. Böyle bir kullanım şeklinde her hangi bir etkisi bulunmamaktadır.

İlginizi Çekebilir..  Saç Dökülmesini Azaltmanın Doğal Yolları

 

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılmalıdır-beyinsi (2)

 

Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri

Yan etkilerine gelecek olursak her yapılan ilişki esnasında bu ilacı kullanmak vücuda bir ay içerisinde girmiş olan toplam miktarda ertesi gün hapının içerisinde bulunan östrojen ve yine progesteron veya tek progesteron kadar hormon takviyesi sağlayacağı için yine vücudun hormon yapısını bozarak gerginliğe neden olabilmektedir. Bu yüzden en az ay içerisinde bir defa kullanılmalıdır. Buna ek olarak hapı kullanmakta olan çeşitli kadınlar da mide bulantıları, kusma, baş ağrısı ve göğüste gerilme gibi çeşitli yan etkiler görülebilmektedir.

Bu hapı kullandıktan sonra hamile kalınıp kalınmayacağı da çok sorulan sorular arasındadır. Ertesi gün hapı sadece tam olarak korunmasız ilişki sonrasındaki kısa dönem için geçerlidir. Gelecekte yapılabilecek doğurganlıkları engelleyecek her hangi bir etkisi bulunmamaktadır. Yine hap arkası adet kanamaları düzenli olarak devam edebilmekte ve bir sorun oluşmamaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.