Beyinsi

Erkeklerin Burunları Neden Büyük Olur?

  • 1.319 kez görüntülendi.
Erkeklerin Burunları Neden Büyük Olur?

Erkeklerin Kaslı Yapısı Daha Büyük Bir Buruna Sahip Olmalarına Neden Oluyor

Araştırmalar gösteriyor ki erkeklerin “burnu” önceden, büyük kas kütlelerine oksijen sağlaması için %10 daha büyüktü.

Erkeklerin burnu kadınlarınkinden tipik olarak daha büyüktür. Son yapılan bir araştırma bunun nedenini açıklıyor.

Araştırmalar, fiziksel yapı farkları ve farklı enerji ihtiyaçları nedeniyle erkeklerin burnu kadınlarınkine oranla %10 daha büyük olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar 38 Avrupa kökenli insanın burun boylarını ve gelişimini 3 yaşından 20 yaşına kadar takip ettiler. Genellikle erkek ve kızlar doğumdan ergenliğe kadar aynı burun ölçülerine sahiptir. Daha sonra erkeklerin burnu daha fazla büyür.

Iowa Üniversitesi‘ndeki araştırmacılara göre erkekler kas dokularının gelişimi için daha çok oksijene duyan bir yapıya sahip olma eğilimindedirler. Daha büyük bir burna sahip olmak daha fazla oksijenin solunup kasları beslemek üzere kana iletilmesi anlamına gelir.

Araştırma sözcüsü ve Diş Hekimliği Fakültesinde profesör asistanı olan Nathan Holton üniversitenin gazetesindeki bir yazısında: “Literatürde bu ilişki zaten tartışılıyordu fakat bu araştırma erkek ve kadınların burun ve vücut ölçüleri arasındaki ilişki ve farkları gözlemeye odaklanmış ve bu kadar uzunlamasına yapılmış ilki.” diye yazmıştı.

Araştırma aynı zamanda modern insanın neden atalarınınkilerden daha küçük burunlara sahip olduğunu açıklamamıza da yardımcı oluyor. Holton aynı zamanda: “Antik insanlar daha fazla kas kütlesine sahipti ve yeterli oksijeni sağlayacak daha büyük burunlar evrimleştirmişlerdi. Aynı zamanda bu onların modern insandan daha büyük akciğerlere sahip olduğunu da kanıtlar nitelikte.” diye de ekliyor.

İlginizi Çekebilir..  Bilgisayar Neden Gürültü Yapıyor ve Çözümü Nedir?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.