Beyinsi

Erik Kurusu Şerbeti (Şurubu) Nasıl Hazırlanır?

  • 1.811 kez görüntülendi.
Erik Kurusu Şerbeti (Şurubu) Nasıl Hazırlanır?

Erik Kurusu Şerbeti (Şurubu) Nasıl Hazırlanır?

Merhaba arkadaşlar sizlerle yazın en güzel meyvelerinden biri olan eriğin kurusunun şerbeti nasıl hazırlanıyor bunu anlatacağız. Erik bahar döneminde ve yazın yediğimiz meyvelerin başında gelir. Ekşi ve tatlı olmak üzere 2 tür erik vardır. Ekşi erik zevke göre tuzlanarak yenir. Tatlı erik ise sade yenir ve tatlı erik farklı yemeklerde, konservelerde, turşularda, şerbetlerde kullanılır. Eğer şerbet ekşi erikten yapılırsa şeker katılarak tadlandırılır.

Erik kurutulan meyvelerden biridir. İçindeki vitaminden pek bir şey kaybetmez. Kurutulabilen diğer meyveler gibi kuru halindeki yararı yaş halinden daha fazladır. Bu konuda bir örnek verecek olursak kuru kayısının faydaları en iyi örnek olurdu. Evet arkadaşlar özellikle hanımlar kış için yaptığınız konserveler, turşular derken bir de bunun içine erik katın. Eriği kurutun.

Erik Nasıl Kurutulur?

Erik ortasından ayrılarak çekirdeklerinden ayrılması şeklinde kurutulur. Bütün kurutmak elbette istenileni vermez. Ortadan ayrılan erik bir tepsinin ya da gazetenin üzerinde kurumaya bırakılır. Dokunulduğunda sert bir hal alan erik toplanır ve yıkama aşamasına geçilir.

Erik Kurusu Şurubu Nasıl Hazırlanır?

Erik yıkanır. Suda birazcık bekletilir. Tencereye konur. Eriğin üzerini kaplayana kadar  su koyulur. Erikler iyice yumuşayana kadar kaynatılır. Kaynayan eriğin suyu dökülmez.Erikler kaynadıktan sonra bir süzgeç yardımı ile eriklerin posası çıkartılır ve su ayrı bir kaba konur. Eriğin posası iyice ezilir ve kendi suyuna dökülür. Tadına bakılır ve eğer çok ekşi ise şeker atılıp tatlandırılır. Şeker ile de biraz kaynatılabilir. Erik şerbeti içilmeye hazır hale gelir.

İlginizi Çekebilir..  Romatizma Hastalıkları ve Çeşitleri

NOT: Yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz. Cevaplayıp hemen yayınlarız. Teşekkür ederiz www.beyinsi.com ailesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.