Beyinsi

Erbezi (Testis) Şişmesi Nedenleri

  • 2.607 kez görüntülendi.
Erbezi (Testis) Şişmesi Nedenleri

Erbezi (Testis) Şişmesi Nedenleri

Erkeklerin başına gelebilecek sağlık problemlerinin en önemlilerinden bir tanesi de erbezi(testis) şişmesidir. Testis şişmesinin diğer bir adı da hidrosel olarak bilinmektedir. Halk arasında torbaların şişmesi ya da torbaların su toplaması da denilmektedir. Doğumda da erkek bebeklerin %10-15 civarı hidroselli olarak doğmaktadır ve 1 yaşına kadar da bu durum tedavi gereği duyulmadan kendiliğinden geçmektedir.

Testisi çevreleyen zarlar ve bu zarların arasında belirli bir miktarda sıvı bulunmaktadır. Bu sıvının başlıca görevi testisi dış darbelere karşı olabildiğince etkili bir biçimde korumaktır. Bu sıvının miktarının artması ya da sıvının geri emiliminin azalması nedeniyle testislerde şişme meydana gelmektedir.

Testisler bilindiği üzere sperm üretmekle görevli bir organdır. Testislerde üretilen spermler kanallar aracılığı ile penise ulaştırılır ve daha sonra dışarı atılır. Bu kanallara da mikropların bulaşması sonucu eğer bakteriler testise ulaşırsa ulaştığı bölgede iltihaplanmalar oluşabilmektedir. Erbezi(testis) şişmesi nedenleri arasındaki en önemli hususlardan bir tanesi de bu iltihaplanmadır ve bu bölgedeki iltihabın boşaltılması gerekmektedir. Skrotum torbasının dışarıdan darbeye maruz kalması ya da çok dar pantolonların tercih edilmesi, çok dar iç çamaşırlarının giyilmesi de testis şişmesinin fiziki nedenleri arasında yer almaktadır. Çok dar giyilmesi sonucu bölge sıkışacak ve testisin şişmesine neden olacaktır.

Testis şişmesi ayriyeten testiste ağrılara da neden olmaktadır. Bu durum da erkeklerin şikâyetçi oldukları başka bir noktadır. Testis şişmesinin nedenleri testis ağrısı içinde geçerliliğini kabul ettirmiştir. Ancak testis ağrısına sebep olabilecek başka durumlar da söz konusudur. Testislerin üretmiş olduğu spermlerin uzun süre dışarı atılamaması ya da atılmaması da testis ağrılarına neden olabilmektedir. Uzun süre boşalamayan kişilerde spermler kendiliğinden dışarı atılmaktadır. Bu durumda erkekler rüyalanma ya da gece boşalması olarak bilinmektedir.

Eğer testis şişmesi sürekli olarak devam ediyorsa ya da kişiye büyük bir rahatsızlık hissi içine sokuyorsa uzman bir hekime başvurmak, kişinin sağlığı açısından yararlı olacaktır. Çünkü testis şişmesi, testis tümörünün nedenleri arasında sayılmaktadır. Testis şişmesi ciddi bir hastalıktan ziyade estetik bir hastalık olarak görülmektedir. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi süregelen bir durum söz konusu ise hekimin tercihine bağlı olarak ameliyatla tedavi edilebilir.

İlginizi Çekebilir..  Uzun ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin Besinler
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.