Beyinsi

En Yaygın Kişilik Tipi Nedir?

  • 1.272 kez görüntülendi.
En Yaygın Kişilik Tipi Nedir?

En Yaygın Kişilik Tipi Olarak Kıskançlık
İspanya‘da yapılan bir araştırmaya göre insanların çoğunluğu dört kişilik kategorisinden birine giriyor. Araştırmaya göre iyimser, kötümser ve çabuk inanan insanların sayısı neredeyse eşit ve kıskançlık bunlar arasında en yaygın olanı.
Science Advances dergisinde  yayınlanan araştırmanın bulguları aynı zamanda kıskançlığın, insanların rasyonal davranmalarına engel olabileceğine işaret ediyor.
-Araştırma 540 kişiyi çifterli guruplara ayırıp bir dizi oyun oynatarak kişiliklerini iyimser, kötümser, çabuk güvenen ve kıskanç  olarak dört kişilik özelliğinde grupluyor.
-Oyunlarda insanlar, partnerleriyle birlikte gidebiliyor, birbirlerinin fikirlerine karşı çıkabiliyor ve hatta onlara ihanet edebiliyor. Araştırmacılar daha sonra bir bilgisayar algoritmasını kullanarak insanları 4 farklı kişilik kategorisine sokuyorlar.

en-yaygin-kisilik-tipi-kiskanclik
Araştırmaya göre partnerleriyle işbirliği yapmanın iyi bir şey olduğunu düşünen bireyler de iyimser kategorisine giriyor. Kötümser kategorisine giren grup en kötü sonuca odaklanan bireyleri içeriyor. Başkalarıyla birlikte çalışmada iyi olan ve doğuştan iş birliğine yatkın bireyler çabuk güvenen kategorisine giriyor. Son olarak araştırma, kendilerinden daha başarılı olunmasından hoşlanmayan insanları kıskanç olarak tanımlıyor.
Araştırma insanların %30’unun kıskanç kategorisine girdiğini gösterdi. İyimser, kötümser ve çabuk güvenen insanlar katılımcıların sadece %20’sini oluşturuyor.
Bilgisayar algoritmasına göre geriye kalan %10’luk kısım ise “tanımlanamamış” olarak nitelendiriliyor.
Araştırmacıları kıskançlığın insanların rasyonel davranma eğilimleri üzerinde etkisi olduğunu gösteriyor. Universidad Carlos III de Madrid in Spain’de bir profesör olan Anxo Sánchez, farklı kişisel özelliklerini bir ikilemle açıklıyor:
İkileme göre iki insan birlikte avlandıkları sürece bir geyik avlamalarına izin veriliyor fakat tek başlarına avlanmayı seçerlerse sadece tavşan avlamalarına izin veriliyor.
Yeni bulgulara göre kıskanç insanlar,  partnerlerinden daha iyi olduklarını görmek için tavşan avlamayı seçiyorlar. Benzer şekilde güven dolu insanlar iş birliği gerektirdiği için geyik avlamayı seçmeye daha yatkın oluyorlar. Kötümser insanlar ise avlaması daha kolay olduğundan tavşanı seçip avlarını garantiye alma eğilimindeler.

İlginizi Çekebilir..  İstanbul-Zeytinburnu İlkokul Ortaokul Ve Liseler
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.