Beyinsi

Güzel Fotoğraf Çekme Tavsiyeleri

  • 3.453 kez görüntülendi.
Güzel Fotoğraf Çekme Tavsiyeleri

Fotoğraf Nasıl Çekilir – Fotoğraf Çekme Sanatı

Birçok kişi yeni  bir  fotoğraf makinesi satın aldığında daha iyi fotoğraflar çekebileceğini düşünür. Gerçekte, sadece teknoloji nimetleri ile fotoğraf çekimini mükemmelleştirebilmek yeterli olmayacaktır. Fotoğrafçı becerisi  ve makinenin donanımları hakkında bilgi sahibi olmak  çekim açısından en önemli noktalardır. İyi fotoğraf çekmek, biraz pratik ve yaygın hatalardan kaçınarak herkesin herhangi bir kamera ile yapabileceği bir şeydir.Aşağıda vermiş olduğumuz tavsiyeler size yardımcı olacaktır.

 

 1.Kamerayı Anlamak

 

fotoğraf-çekme-sanatı-beyinsi (7)

 

Kameranın kılavuzunu okuyun. Kameranın temel işlevleri,üzerinde bulunan detaylar, bilgi, flaş kullanımı, zoom fonksiyonu ,hangi  tuşun neler yapabileceği (Açık, Kapalı, Otomatik) ve açılış kapanış gibi bilgileri öncelikle öğrenmeniz gerekir (makineyi ben daha önce görmüştüm,birkaç kare çekmiştim diyorsanız hiç başlamayın). Bazı kamera üreticilerinin web sitesinden kullanma kılavuzunu ücretsiz indirebilirsiniz.

 

fotoğraf-çekme-sanatı-beyinsi (6)

 

2.Çekime Başlarken

Yüksek kaliteli fotoğraflar çekmek için mümkün olan en yüksek çözünürlükte fotoğraf makinesine sahip olun. Düşük  çözünürlükte görüntüler, daha sonra yapacağınız düzenlemelerle ne kadar uğraşsanız da  sizi zorlayabilir. Yüksek çözünürlüğü olan bir kamera bu işten haz duyabilmeniz için size yardımcı olacaktır .Bununla birlikte çözünürlüğü yüksek olan makinanıza normalden daha yüksek bir hafıza kartı takın ki hafıza hemen dolmasın ve sizi yarı yolda bırakmasın .

Fotoğraf makinenizde otomotik mod varsa ilk etapta bununla başlayın. Bir dijital SLR kamera ile, programlanmış otomatik (P) çok yararlıdır. Bazı insanlar kamerayı tamamen manuel, bazıları ise tahmin edebileceğiniz gibi otomatik (A) kullanır. Son 50 yılda otomatik odaklama ve pozlama ölçümünde ilerleme oldu.Bu ilerleme diğer teknolojilerde olduğu gibi bu alanda da çığır açmıştır.Bu teknolojiden faydalanmakla birlikte illaki ben kendim ayarlama yapacağım diyorsanız o zaman elle belirli işlevleri ayarlamaya başlayın.

İlginizi Çekebilir..  Fırında Karnabaharlı Mantar Sote Nasıl Yapılır?

 

fotoğraf-çekme-sanatı-beyinsi (1)

 

3.O An Nasıl Yakalanır

Her an yanınızda kameranızı bulundurun. Eğer yanınızda kameranız varsa, o zaman  dünyayı farklı bir açıdan görmeye başlayacaksınız.Hareket eden ya da sabit duran herhangi bir şeyden (işte o an) dediğimiz unutulmaz  fotoğraflar çıkartmak mümkündür.Ayrıca, arkadaşlarınızla ve ailenizle nereye giderseniz gidin kamera yanınızdaysa onların utangaç ,gergin, mutlu veya heyecanlı hallerini ölümsüzleştirebilir  ve daha doğal fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Yedek pil veya bir dijital kamera kullanıyorsanız pili şarj etmeyi unutmayın.

Dışarı çıkın. Dışarı çıkmak ve gün ışığında fotoğraf çekmek için kendinizi motive edin. Günün çeşitli zamanlarında aydınlatma koşulları farkı olduğu için güneşin en yumuşak anını diğer adıyla altın saat (gün doğumundan hemen sonra yada gün batımına yakın) seçebilirsiniz.

 

lense-temizle-beyinsi

 

4.Dikkat!

Lens kapağını çıkarın ve lens camının temiz oldugundan emin olun.Farkedemediğiniz parmak izleri, su damlası gibi izlerle çekilen fotoğraflar o hep beklediğiniz anlardan birinde yakaladığınız fotoğraf olabilir.Temizliğe dikkat etmezseniz bu anlara veda edebilirsiniz. Aceleyle yapacağınız çekimler hem duyacağın hazzı hemde kaliteyi düşürür. Unutmamak gerekir ki fotoğraf bir sanattır ve bizler de sanatçıyız.İşimizi ne kadar temiz yaparsak rolümüzü o kadar iyi oynamışız demektir.

Beyaz dengesi .Basitçe söylemek gerekirse, insan gözü otomatik olarak farklı tipte aydınlatmaları dengeleyemez. Bize  herhangi bir ışık beyaz gibi görünür fakat dijital kameralar bu ışığı belirli bir şekilde kaydırıp dengeler.

 

fotoğraf-çekme-sanatı-beyinsi (4)

 

5.İyi Fotoğraf Çekmek İçin

Yakın olun.Nesneye iyice yaklaşın ve korkmayın. çok megapikselli dijital kamera kullanıyorsanız, her şeyi en ince detayına kadar düşünmelisiniz.

İlginç bir açı deneyin.Klasik yatay yada dikey açı yerine kamerayı yatay-dikey açı arasında bir yerde tutun ve deklanşöre basın.İlk anda fotograf eğik,yamuk gibi görünebilir ama zamanla  farklılığını ve size verdiği hazzı hissedeceksiniz.

İlginizi Çekebilir..  The Handmaid's Tale Dizisi Analizi

Odaklama yapın.Kameranızda otomatik odaklama kullanın yada odaklamada sıkıntınız yoksa odaklanılacak kısmı siz seçin..unutmayınki fotografi berbat etmenin kolay yollarından biri yanlış odaklamadır.

 

fotoğraf-çekme-sanatı-beyinsi (3)

 

 6 .Bulanık Sorunu

Hareketsiz kalın. Bulanıklığı en aza indirmek için  kamerayı vücudunuza yakın tutun ve dirseklerinizi destek alabileceğiniz bir yere koyun, destek alacak yer yoksa kolları birleştirin ve hareket edecek olan tek parmağınıza odaklanın sonra pozisyonu alın. Fotoğraf makinenizde ve objektifte görüntü sabitleme fonksiyonları varsa, o zaman işiniz dahada kolay demektir (Canon’un IS, Nikon VR ile Titreşim Azaltma Modları)

Varsa tripod kullanın. Titrek ellere sahipseniz tripod kullanmak sizin için faydalı olacaktır eğer tripod yoksa kameranın zamanlayıcısını kullanın.Kamerayı sabit bir yere koyarak saniyesini ayarlayın ve deklanşöre basın.Kamerayı çok üstte tutarsak kollar yorulacağından net fotoğraflara sahip olmak zorlaşır.

Deklanşör .Pratik odak ve pozlamayı ayarlayın  sonra hızlı ama düzgün bir hareketle deklanşöre basın.

 

bulanık-fotoğraf-beyinsi

 

7.Organize Olup Deneyim Kazanmak

En iyi fotoğraf için en iyi görüntü yöntemlerini kullanın. Atmaktan veya fotoğrafları silmekten  korkmayın. Onlara karşı  acımasız olun; eğer sevmiyorum ve çok iyi bir resim değil diyorsanız  ondan kurtulun ve elde kalanlara bakarak (ben harikayım diyerek) kendinizi şımartın.Yazımızın başındada söylediğim gibi basit bir dijital fotoğraf makinesi  ile şaşırtıcı,gülümseten,hatırda kalacak görüntüler elde etmek her zaman mümkündür.Unutmayın, yapacağınız hatalar,bir sonraki fotoğrafı daha dikkatli çekmenizi sağlayacağından başlangıçta deklanşöre acımasızca davranın.

Harika anları ölümsüzleştirebilmeniz dileğiyle!

fotoğraf-çekme-sanatı-beyinsi (1)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yaşar dedi ki:

    Verdiginiz bilgiler sayesinde artık çok daha güzel fotograflar cekebılırm ahh birde kamera olsa

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.