Beyinsi

En Güzel Adalar Hangileri?

  • 771 kez görüntülendi.
En Güzel Adalar Hangileri?

En Güzel Adalar Hangileri?

Dünya üzerinde çeşitli adalar mevcut. Kimi adalar ziyaretçilerini ağırlarken kimi adalar ise el değmemiş güzellikte ve keşfedilmeyi bekliyor. Bir çok ada mevcut ancak en güzel adaları sizler için seçtik.

Azorlar Adası, Portekiz

Azorlar adası Portekiz’e bağlıdır. Atlas okyanusunun ortasında bulunur. Bu ada Lizbon’a 1500 km uzaklıkta bulunur. 260.699 kişilik nüfusa sahiptir.

Maui Adası, Hawaii

Mauri adası Hawai takım adalarının ikinci en büyük adasıdır. Yüz ölçümü 1.883 kmdir. 240 kmlik sahil şeridi bulunur.

Orkney Adası, İskoçya

Orkney adaları İskoçya’dadır. İskoçya’nın kuzeyinde yer alan adalarda yerleşim de vardır. Küçüklü büyüklü 70 adadan oluşur ancak sadece 20 adada yerleşim vardır.

Cook Adası

Cook adaları 15 küçük adadan oluşur. Büyük okyanusta yer almaktadır. Yeni Zelanda’ya bağlıdır. Bu adaların birleşimi ile Raratonga adını alarak ülke olmuştur. Başkenti Avarua’dır.

Galapagos Adası, Ekvador

Galapagos adası Ekvador Cumhuriyetine bağlıdır. Büyük okyanusun doğusunda bulunur. 14 adet büyük ada, 8 küçük ada ve 40 tane minik adadan oluşmaktadır.

Tazmanya, Avustralya

Avustralya’nın güney doğusunda bulunur. Tazmanya, Avustralya’nın bir eyaletidir.

Paros Adası, Yunanistan

Yunanistan’ın en önemli adalarından biridir. Temiz plajları ve cezbedici doğal güzelliği ile turistlerin ilgi odağı oluyor.

Cebu Adası, Filipinler

Cebu adası Filipinler de bulunur. Şelaleleri ile ünlüdür. Kanyon turları ve köpek balıklarıyla yüzme gibi çeşitli aktiviteler yapılır. Turistik bir yerdir.

Mauritius Adası

Mauritus adası turistik bir adadır. El değmemiş koyları, berrak suları ve eşsiz sahilleri ile ziyaretçilerin akınına uğrayan bir yerdir. Balayı çiftlerinin de tercihidir. Toplam alanı 330 kmdir.

Palawan, Filipinler

Palawan, Filipinler’in güneybatısında yer alır. Ülkenin en büyük adası konumundadır. Uzunluğu 450 km, genişliği 50 kmdir.

Waiheke Adası, Yeni Zelenda

Yeni Zelenda’ya bağlı güzel bir adadır. Bir çok ünlü sanatçının da uğrak yerleri arasındadır. Plajları ile ünlüdür. Şarap imalathaneleri de meşhurdur.

Maldivler

Maldivler bir çok küçük adadan oluşan bir ülkedir. Adalardan 281’inde yerleşim mevcuttur. Adalardan bir kısmı da otel ada şeklinde kullanılmaktadır.

Lombok, Endonezya

Lombok adası Endonezya da bulunur. Turistik bir adadır. Diğer adı küçük su adalarıdır. Bali ile sınırdır ve Lombok boğazı ile Bali’den ayrılmaktadır.

Bali, Endonezya

Bali, Endonezya için bir turizm cennetidir. Antik mimari yapıları ve temiz sahilleri ile dünyanın çok farklı bölgelerinden turist çeker. Tropik bitkileri , egzotik tatları ve sıcak insanları ile görülmeye değer yerlerden biridir.

Java, Endonezya

Endonezya’ya bağlı volkanik bir adadır. Depremler ve volkanik patlamalar ile adını sıklıkla duyarız. Bu tür olumsuzluklara rağmen dünyanın en yoğun nüfuslu adasıdır. Yaklaşık 143 milyon insan bu adada yaşamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.