Beyinsi

En Büyük Zafer ÇANAKKALE

  • 2.077 kez görüntülendi.
En Büyük Zafer ÇANAKKALE

En Büyük Zafer ÇANAKKALE

Bir destanmı dediniz? Bir kahramanlık öyküsümü arıyorsunuz? O halde ÇANAKKALE SAVAŞI’nı okuyun, öğrenin, öğretin. Bu yazımızda amacımız Çanakkale Savaşı’nı detaylı bir şekilde anlatmak değil, öneminin kavranmasını sağlamak ve bir destanın nasıl yazıldığını gösterebilmektir.

Bir destan Nasıl Yazılır?

Birinci dünya savaşı tüm hızıyla sürerken açılan bir cephe vardı. ÇANAKKALE. 19 Şubat 1915 günü başlayan ve 18 Mart 1915 tarihine kadar devam eden deniz savaşı. 25 Nisan günü başlayıp 9 Ocak 1916 tarihinde biten kara savaşı. Gelibolu yarımadası’nın gördüğü en kanlı savaş ve bir daha tekrarı olmasın dediğimiz bir mücadele. Bir yanda Osmanlı, Alman ve Avusturya-Macarİstan imparatorluğu, diğer yanda Britanya, Birleşik Krallık, Avustralya, Yeni Zelanda, Britanya Hindistanı, ve Fransa. Dünyanın en iyi komutanlarının ve askerlerinin çarpışmasıydı.Toplamda 500.000 zaiyat. En büyük gemiler, en donanımlı ordular ve gözleri kan bürümüş liderler akın akın gelirken unuttukları bir şey vardı. Hesaba katmadıkları bir güç ”İman Gücü”. Onları kahredecek ve bir daha asla gelmeye cesaret edemeyecekleri bir yerdi ÇANAKKALE. 5. Ordu birlikleri ve bir milletin duaları, çabaları, fedakarlıkları ile yazılmış destanı bu topraklarda yaşayan hangi birey unutabilirki.

 

57.piyade alayı

 

Neden Çanakkale? 

Bir milleti yok etmek isteyen bir çok devlet güçlerini birleştirip gelmişlerdi Çanakkale Boğazı’na. Coğrafi konumu bakımından bir anahtar gibi görülür boğazlar. Dünyaya açılan kapılardır desek yeridir. İşte bu kapılardan biri de Çanakkale’dir. Müttefikimiz Almanya’nın bir Amirali ”Çanakkale Boğazı düşecek olursa savaş aleyhimize sonuçlanmış olacaktır” demiştir. Fransa’nın boğazlar üzerindeki duyarlılığı, Rusların sıcak denizlere inme politikaları, İngilizlerin ”Denizlere hükmeden dünyaya hükmeder” sözü Çanakkale’nin anlam ve önemini açıklar niteliktedir.

İlginizi Çekebilir..  Drone Nedir? Parrot Drone Nasıl Çalışır?

Mustafa Kemal Atatürk Ve Çanakkale

Çanakkale Savaşı komutanları: Enver Paşa, Esat Paşa, Vehip Paşa, Cevat Paşa, Selahaddin Adil ve Miralay Mustafa Kemal’dir. Alman Otto Liman von Sanders te yabancı komutan olarak görev almıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün başarıları diğer komutanların başarılarının önüne geçer. Dahice planlar ve adeta geleceği gören bir gözle yapılan savunmalar, muharebeler savaşın gidişatını değiştirir ve bir kahraman doğurur. Bu Mustafa Kemal’dir. En büyük komutan ve Türk Milleti’nin kalbinden hiç bir zaman silinmeyecek bir liderdir. Savaştan sonra düşman askerleri için söylediği şu söz onun ne kadar büyük bir komutan olduğunu gösterir. ”Bu Memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır, huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardı”.

 

Atatürk-beyinsi

 

Savaştan Küçük Notlar

Çoğu İngiliz, Avustralyalı ve Amerikan kaynakları Osmanlı’nın asker sayısını 500,000 olarak gösterir fakat bu sayı İtilaf Devletleri tarafından kendi başarısızlıklarını örtbas etmek için verilir. Liman von Sanders ve Türk kayıtlarına göre İtilaf Devletleri asker sayısı açısından Osmanlı İmparatorluğu’na karşı hep üstünlük sağlamıştır. Çanakkale’de Osmanlı İmparatorluğu’nun seferber edebildiği en yüksek asker sayısı Ekim 1915’te 310.000 er ve 5.500 subaya ulaşmıştır. Bu da gösterir ki yenilgiye doymayan devletler hala bir kahramanlık peşindedirler ve yalan üstüne yalanlar söylerler. Savaşın içine girecek olursak ne kadar vahim olduğunu ve askerlerin nelere maruz kaldığını görürürüz. Yaşları küçük olmasına rağmen orduya gönüllü katılanlar. Askerlik görevi yapamayacak durumda olanlar. Bir uzvunu kaybeden ya da zihnen sakatlananlar. Ağır bombardımanın (özellikle donanma topçusunun) yarattığı şok dalgalarından dolayı sağır olan ya da kalıcı olarak belleğini kaybedenler gibi bir çok elim olayda içimiz sızlamıştır.

İlginizi Çekebilir..  BlackBerry Ne Oldu?

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.