Beyinsi

Eminem Şarkı Analizi

  • 2.013 kez görüntülendi.
Eminem Şarkı Analizi

Herkese merhabalar, aklıma kimsenin Rap müzikten bahsettiği geldi. Ben de çocukluğumda oldukça yer edinen ve Rap mizğin yaşayan efsanesi konumunda olan Eminem’den biraz bahsedeyim dedim. Kendisi şu an 43 yaşında. Kariyerinin doruk noktasında ve eskisi kadar sık albüm yapmıyor. Fakat yaşı ne kadar ilerlese de o hala bir dahi olarak anılır/anılacaktır rap literatüründe. Neden mi?

Mecaz ve deyimler konusunda üst düzey bir eğitim görmemiş olmasına rağmen olağanüstü bir yeteneğe sahip.
Kafiye/flow: Anlamı, kafiye düzenine en iyi şekilde yerleştiren yaşayan en iyi rapçi.
Güncelliğe verdiği önem – Yazdığı birçok şarkıda toplumsal olaylardan magazine, siyasete ve hayata dair sözler barındırmaktadır. Topluma karşı sorumlu hissettiği şarkılar oldukça fazladır.
Anı ya da hikayeleri şarkıya uyarlaması: Eminem gelmiş geçmiş açık ara hikaye anlatımında en iyi rapçidir. Bunu tüm dünya kabul etmektedir. Zaten onu öne çıkaran en önemli özelliklerinden birisidir bu. Bir şarkıya bir hikaye sığdırabilmekte ve bunu eğlenceli bir şekilde insanlara sunabilmekte.
Kendine özgü oluşturduğu tarz- Günümüzdeki birçok rap sanatçısı ya da diğer türlerdeki sanatçılar Eminem’in bu konuda en iyi olduğunu tartışmasız bir şekilde açıklamışlardır. Artık birçok kişi “bu eminem kafiyesi” gibi söylemlerde bulunacak ölçüde yer edinmiştir.
Sayılabilecek daha birçok özelliği mevcut. Fakat vikipedi bilgilerini burada kopyala yapıştır yapacak değilim. Bilen zaten biliyordur, ayrıntı isteyen de google amcaya em yazması yeterlidir.
Daha çok beni etkileyen ve beğendiğim yanı ile birlikte, ona karşı yapılan eleştrilerden birini çürütme amaçlı birşeyler söyleyeceğim.
Eminem’in kadın düşmanı olduğunu düşünen kitle oldukça fazladır. Bunun nedeni birçok şarkısında diğer ünlülere olan eleştrisi ve kliplerindeki kadın odaklı cinsel öğeler. Fakat şöyle düşünün:
Eminem’in eleştirdiği kişilerin hepsi, bir şekilde cinselliği ön plana çıkaran işler yapmış kişilerdir. Dizi, film, klip ve sosyetede zaten bu yönleri ile gündeme gelen kişilerdir. Eminem de bunları oldukça başarılı bir şekilde tiye almıştır. Aslında bir açıdan ünlerine ün katmıştır (bkz Mariah, Kim Gardaş, Pemıla, soyadını birçoğumuzun telafuz edemediği Agulera vs vs.).
Onun şarkılarını ilk duduğumda (mavi bir kaset, Üzerinde The Eminem Show yazıyordu) hızlı olması ve söylediği kelimelerin uyumunun kulağa hoş gelmesi beni kendisine çekmişti. Bundan sonra sürekli Türkçe anlamlarını araştırmaya başladım. Her şarkısını dinlerken Türkçe anlamlarına bakarak kendimce anlamlandırmaya çalıştım ve ezberlemeye başladım. 
Zaten her işinin bir ödül aldığını biliyorsunuz açıklamama gerek yok. Bu büyük sanatçıya saygımı belirtmek ve siz Papiroom halkına canlı bir performansını armağan etmek isterim.
(Edit: The Real Slim Shady şarkısını söylerken bir ara kamera Jessica Simpson’u gösteriyor. 2.16 da. )

İlginizi Çekebilir..  Ünlülerin Tercih Ettiği Antalya Otelleri
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.