Beyinsi

Ekrana Görüntü Gelmemesi Ve Çözümü

  • 0
  • 16.021 kez görüntülendi.
Ekrana Görüntü Gelmemesi Ve Çözümü

Bilgisayarlarda en çok yaşanan sorunlardan bir tanesi de ekrana görüntü gelmemesi problemidir ve bu problemin çözümü de çoğu zaman kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Ancak birçok bilgisayar kullanıcısı araştırmak yerine soluğu teknik servislerde alıyorlar ve gereksiz yere para vererek bilgisayarlarının tamirini gerçekleştiriyorlar. Ekrana görüntü gelmemesindeki en büyük yanılgı sorunun monitörden kaynaklandığı yanılgısıdır. Bu çok nadir gerçekleşen bir problemdir. Genellikle sorun monitörden kaynaklı olmaz ancak kontrollerinizi yine de yapmalısınız. Monitörünüze giden kabloların temaslarını kontrol edin ve bir problem olup olmadığını karşılaştırın.

Kasa Temizliğini Sağlayın

İlk olarak yapmanız gereken işlem kasanızın kapaklarını açmak olacaktır. Ekrana görüntü gelmemesindeki en büyük etken RAM parçası veya ekran kartı parçasının oksitlenmesi sorunudur. Bu parçalar oksitlendiği zaman ekrana görüntü gelmez ve daha farklı sorunlarda gerçekleşebilmektedir. RAM parçanızı dışarıya çıkartın ve silgi ile bu parçanın güzel bir şekilde temizliğini sağlayın. Silme işlemini de sadece pin kısımlarına uygulayın. Yine ekran kartı parçanızın da pin kısımlarını güzel bir şekilde temizledikten sonra giriş kısımlarını yani soketleri de iyice temizleyin. Bütün bu temizlik işlemleri bittikten sonra yine hazır kasanızı açmışken saç kurutma makinesi veya elektrikli süpürge ile içerideki bütün tozları silmenizde fayda var. Bütün tozları da temizledikten sonra bilgisayarınızı güzel bir şekilde kapatın. Yalnız unutmayın ki bu işlemleri yaparken bilgisayarınız fişe takılı olmamalıdır.

Sürücüyü Silip Tekrar Yükleyin

Artık kasanızın kapağını kapatabilir ve bilgisayarınızı açabilirsiniz. Görüntü büyük ihtimalle gelmiş olacaktır. Eğer aynı sorun ile karşılaşırsanız yine temizlik işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer sorun hala devam ediyorsa bilgisayarınız ilk açıldığında F8 tuşuna sürekli basın ve ezbere güvenli moda almayı deneyin. Güvenli mod sırasını da başka bir bilgisayarda öğrenebilirsiniz. Sonra güvenli moda alınca eğer görüntü gelirse sorun ekran kartı sürücünüzdedir. Ekran kartı sürücünüzü kaldırarak yeni güncel olanını indirin ve kurulumunu temiz bir şekilde gerçekleştirin. Sisteminizi yeniden başlattığınız zaman artık sorun düzelmiş olacaktır.

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.