Beyinsi

Eğitimde Sosyalleşme Nasıl Olur?

  • 4.054 kez görüntülendi.
Eğitimde Sosyalleşme Nasıl Olur?

Eğitimde Sosyalleşme Nasıl Olur?

Anne Ve Babaların Çocuğu Sosyalleştirme Çabası

Çocuklarımız ciğerparelerimiz büyürken bizde ebeveynler olarak çocukların iyi bir eğitim almasını ve kendi geleceğini şekillendirmesi adına yoğun çaba sarf ederiz.  Bu yoğun çaba fedakarlık gerektirir ve iyi bir gelecek için biz ebeveynler hiç bir fedakarlıktan kaçınmayız. Çocuk büyürken zamanla sosyalleşmeyi de öğrenir. Ancak bizlerin yaptığı büyük yanlışlar çocuğun sosyalleşmesini farklı boyutlara taşır. Nasıl mı? bir çocuk sadece oyun oynayarak (arkadaşlarıyla) sosyalleşebilir ve bu sosyalleşmeye yardımcı en temel etkendir. Biz abartıyoruz. Neyi abartıyoruz? gösterişli partiler verip sadece görselliği ön plana çıkarak doğum günü partileri düzenliyoruz. Çocuk ne yapıyor? şaşalı süslerin olduğu, son stil giyinen anne ve babaların olduğu bir partide çocuk şaşkınlıkla bir oraya bir buraya bakıyor. Anne ve babalar sosyalleşirken çocuklar etrafa bakmakla yetiniyor. Çocuğu sosyalleştirmek adına düzenlediğiniz o gösterişli parti ancak yetişkinleri sosyalleştiriyor. Peki ne yapılmalı? basit bir cevap ile gösterişten uzak sadece çeşitli eğitici oyuncakların olduğu bir yerde çocukların becerilerini geliştirmek için onların düzeyinde yarışmalar yapılabilir. Örneğin tv kanallarında da gördüğümüz bebeklerin yarışması gibi. Bizim amacımız çocuğun sosyalleşmesi ise o halde lütfen çocuk odaklı bir etkinlik düzenleyelim. Çocuk sadece arkadaşları ile oynayarak hem öğrenir hem de sosyalleşir. Öyleyse gereğinden fazla süslenmiş mekanlarda doğum günü partileri vermek çocuklara pek bir şey katmayacaktır. Anne ve babaların evde çocuklarına verdiği sosyalleşme eğitimi hakkında uzunca yazılar yazmaya gerek yok çünkü çocuğunuz bırakın oturduğunuz yerin bahçesinde arkadaşları ile oynasın bu zaten yeterlidir.

İlginizi Çekebilir..  İşletmeler için Sosyal Medya Stratejileri

Eğitim Görevlilerin Çocuğu Sosyalleştirmesi

Eğitimde sosyalleşme denilince okuldaki öğretmenlerimize de büyük görevler düşer. Öğretmenler sınıfta içine kapanık bir çocuk gördüğünde onunla biraz daha fazla ilgilenmeli ve diğer çocukların seviyelerine geldiğinden emin olmalıdır. Beden eğitimi dersini her çocuk sever ancak önceki yıllarda yani bir 15 yıl öncesinde beden eğitimi dersinde kimi öğretmenler çocuklara bir top verir gidin oynayın derdi. Adı da beden eğitimi dersi olurdu. Öğretmenlerimiz artık daha da eğitimli kişiler haline geldi ve beden eğitimi dersinde çocuğun sosyalleşmesine katkı sağlamaya başladılar. Bu durum çocukların çekingenliğini, içe kapanıklığını azalttı ve daha girişken bir nesil ortaya çıkmaya başladı. Bir diğer ifade ile daha da sosyalleşmiş bir nesil ortaya çıktı. Bir noktaya da değinmeden edemeyeceğim. Sosyalleşme derken artık sosyalleşmenin tanımı da değişmiş durumda. Sebep ne mi? sebep sosyal medya. Biz sosyal medya kullanarak sosyalleştiğimizi zanneder hale geldik. Bayramlarda sesini duyurmak yerine toplu mesajla işin içinden çıkar olduk. Sosyal medya yüzünden gürültüler hırıltılar daha da arttı. Çocuk bunları görmüyor mu bizden? elbette görüyor ve sosyalleşmenin sosyal medya aracılığı ile olduğu kanısına varıyor. Bu sefer çocuğumuz yalnızlaşıyor, içine kapanık hale geliyor. Çevre ile ilişkisi azalıyor ve yavaş yavaş yalnızlaşmış bir toplum meydana geliyor. Bu büyük tehlikeyi görmek ve bir an evvel önce kendimizi sonra çocuklarımızı eğitmek gerekiyor.

İlginizi Çekebilir..  Neden "Nerede O Eski Bayramlar" Diyoruz?

Eğitimde Sosyalleşmenin Anahtarı

Eğitimde sosyalleşmenin anahtarı oyundur. Çok basit bir ifade. Çok basit bir yöntem. Çok fazla fedakarlık yapmaya da gerek yok. Sadece oyun. Evde teknolojik aletleri çocuğun önüne koymak yerine çocuğunuz dışarı çıksın tabi sizde yanında olun zaten bir süre sonra çocuk sizi yanında istemeyecektir :) Çoğunuz bırakın arkadaşları ile oynasın ve sosyalleşsin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.