Eğitimde Defter Kitap Yerine Tablet Mi Kullanılacak?

Eğitimde Defter Kitap Yerine Tablet Mi Kullanılacak?


Eğitimde Defter Kitap Yerine Tablet Mi Kullanılacak?

Ülkemizde okullarda defter kitap kalkıyor mu? Tablet artık öğrencinin defteri ve kitabı mı olacak? 

Yurt dışında bazı bölgelerde okulda defter kitap yerine tablet kullanıma geçildi. Almanya’da bazı okullar teknolojiyi tamamen eğitime adapte etmek için kolları sıvadı. Bu hareketin tüm dünyayı sarması elbette zaman alacak ama gelişmiş ülkelerde bir çok yerde konuyla ilgili görüşmeler ve değerlendirmeler başladı.

Ülkemizde kara tahta ve tebeşir ile başlayan eğitim süreci 80 yıllık bir dönemi kapsıyor. Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda inkilaplar yapılmış ve bu inkilaplardan biri olan harf devrimi ile eğitimde atılım başlamıştır. Uzun bir süre kara tahta öğrencilerin aynası olmuş ve tebeşir ile öğretmenler öğrencilere derslerini vermişlerdir. Kara tahta ve tebeşir bütünleşmiş ve yakın döneme kadar eğiten ve eğitilenlerin aracı olmuştur. Hala bazı kırsal kesimlerde kara tahta ve tebeşirin olduğunu düşünürsek eğitimde bıraktığı izler asla silinmeyecek. Kara tahta ve tebeşirden sonra beyaz yazı tahtaları ve asetatlı kalemler eğitimin hizmetine girmiştir. Hala en çok kullanılan tahta ve kalem çeşidi bunlardır. Son bir kaç yılda artık akıllı tahtalar yavaş yavaş sınıflarda yerini almaya başlamıştır. Kırsal bölgelere her zaman olduğu gibi bu yeniliklerde sonradan ulaşmaktadır ancak eğitimde yapılan devrimler, yenilikler artık her okulda aynı eğitim mantığı ile uygulamaya geçmiştir.

Akıllı tahtalar şimdilik en teknolojik yenilik olarak görünse de Avrupa bu konuda ileriye giderek tablet ile eğitime geçmeye başlamıştır. Almanya da bazı okullar bu konuda hazırlıklarını tamamlamış ve öğrenciler artık defter kitap yerine sadece tablet ile eğitimlerine devam etmektedirler. Eğitimde gelinen son noktamıdır bilinmez ama ülkemize gelmesi de uzun sürmeyecektir. Akıllı tahtalar ve tabletler eğitimin vazgeçilmezi olacaktır. Çocuklar artık sırtlarından kendilerinden büyük çantaları taşımayacak ve daha pratik ve hızlı bir şekilde eğitimlerini alacaktır.

Bir üst nesil olarak bizler kitap kokularıyla, ataçlarla, köşeleri kıvrım kıvrım olmuş defterlerle, çantanın içine sıvanmış boya kalemleri ile, kokulu silgilerle büyüdük ve eğitimi tamamladık. Yeni nesilin buz hazzı tadamayacak olması elbette üzücü ama değişen çağa ayak uydurmak gerekir. Her şeyin en pratiği, en hızlısı, en kolayı derken yakın gelecekte kim bilir belki de çocuklarımızın beyinlerine bütün bilgilerin yüklendiği bir çip takacaklar ve öğrenmek çok daha basit olacaktır. Olmaz denilen her şey oluyor ve biz de hayretler içinde gelişmeleri izliyor ve bir kez daha vay beee diyoruz.

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2011 2,823