Beyinsi

Ebola Virüsü İnceleme

  • 1.489 kez görüntülendi.
Ebola Virüsü İnceleme

Ebola Virüsi Nedir?

Ebola Virüsü Nedir? Özellikle Afrika ülkelerinden yayılan ve son zamanlarda çok sayıda can alan bu virüs hakkında siz beyinsi.com okurlarına detaylı bilgi aktarmak istiyorum. Ebola virüsü önceki senelerdeki gibi kuş gribi, domuz gribi benzeri bulaşıcı bir salgın ve henüz bir aşı geliştirilmemiş bir hastalık türüdür. Ebola virüsü bulaşıcı olması sebebi ile de herkesi tedirgin ederek korkuya sürüklemektedir. Ebola mikrobu öncelikle Afrika kıtasında ortaya çıkmış ve bu hastalığın ülkemizde de ortaya çıkması insanları tedirgin etmiştir.

Ebola Virüsi Nedir?

Meyve yarasaların da konaklayan bir RNA tip virüs çeşididir ve ipliksi yapıdadır. Ebola virüsü 1976 yılından bu yana var olan hastalıktır  ve Ebola hemorajik ateşi olarak da isimlendirilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 4. risk grubunda sıralanmıştır. Ebola virüsünün anlaşılması ise belirtilerinin daha çok rastlanan belirtilerden şeklinde olmasıdır.

Ebola virüsünün belirtilerinden bahsetmek gerekirse; Yüksek ateş, baş, mide ve kas ağrısı, halsizlik, ishal ilk bulaşma esnasında ortaya çıkan belirtilerdir. Sonraki aşamada ise bu belirtileri kanlı diyare, kan kusma, gözde kızarıklık gibi belirtiler takip eder. Ebola virüsünün ilerleyen aşamalarında ise körlük, kanama, şok ve ölüm gibi etkiler gözükmektedir

Ebola hastalığından nasıl korunulur?

Ebola virüsünden uzak durmak için öncelikle temizliğe özen göstermek  gerekiyor. Eller sık sık temizlenmeli, kan ve diğer vücut sıvıları ile temas edilmemeli, hastane, sağlık ocağı, poliklinik  gibi hastalık riskinin fazla olduğu yerlerde daha dikkatli davranılmalıdır.

İlginizi Çekebilir..  Hassas Bağırsak Sendromu Hakkında Bilgiler

Ebola hastalığını iyileştirilmesi için belli bir yöntem henüz bulunmamaktadır. Daha çok destek olan sıvı kaybını en aza indirmek serum tedavisi gibi tedaviler uygulanmaktadır. Ancak bu da bir çözüm değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.