Beyinsi

E Vitamini Bileşenleri

  • 1.227 kez görüntülendi.
E Vitamini Bileşenleri

E Vitamini Bileşenleri

E vitamini ya da alfa-tokoferol, önde gelen bir antioksidandır. E vitamini solunum problemlerini hafifletmeye yardımcı olur ve aynı zamanda diyabetin vücutta, özellikle gözlerde oluşturduğu tahribatın giderilmesine yardımcı olur. E vitamini ayrıca, vücuttaki; bağışıklık sistemi tarafından üretilen interferon ve interlökin gibi biyokimyasalların üretimini artırarak enfeksiyonel bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasını önlemede kilit rol oynar.

E vitamini oksijenin dokulara zarar vermesi olarak tanımlanan ve yaşlanma sürecinin bir işlemlemesi olan oksidasyonu da büyük ölçüde engeller. Bunu, doğal yollarla ortaya çıkan stabil olmayan moleküller olan ve kendini dengelemek adına elektronlarını çalarak vücuttaki sağlıklı doku moleküllerine zarar veren serbest radikalleri yok ederek yapar. Vücuda yeteri kadar E vitamini alındığında stabil olmayan serbest radikal molekülleri elektronları E vitamininden alarak sağlıklı hücreleri rahat bırakır ve bu da doku zedelenmelerinin önüne geçer.

E vitamininin yaşlanma sonucu ortaya çıkan Alzheimer, maküler dejenerasyon, osteoartrit ve prostat büyümesi gibi bir çok kronik hastalık üzerindeki iyileştirici etkileri hali hazırda halen araştırılmaktadır. Ve bunun gibi güçlü bir antioksidanın kanserin bazı türlerinin oluşumunu ve gelişimini yavaşlattığı düşünülmektedir.

E vitamini aynı zamanda etkili bir antiinflamatuar olup cildi güneş yanıklarından korumaktadır. Eczanelerde bulunabilen ve en az yüzde beş E vitamini yağı içeren yağlar inflammasyonu önleyebilir ve uygulandığında sekiz saat güneşe maruz kalmış cildi hasardan koruyabilir. Fakat E vitamini UV ışınlarına maruz kaldığı zaman oksidasyon sürecini yavaşlatmak yerine tam tersine hızlandıracağından alacağınız kremi güneşe çıkmadan önce kesinlikle kullanmayın.

İlginizi Çekebilir..  Beta Karoten Bileşenleri
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.