Beyinsi

Düşük Kalorili Diyetler

  • 1.024 kez görüntülendi.
Düşük Kalorili Diyetler

Düşük Kalorili Bir Diyet Yaşlanmayı Yavaşlatıp Size Uzun Bir Yaşam Sağlayabilir
Louisiana Eyalet Üniversitesi‘nde bir gurup araştırmacı “düşük kalorili bir diyetin” etkilerini araştırmak adına dört aşırı kilolu erkek ve kadın gurubu üzerinde, her birine farklı diyetler uygulayarak altı aylık bir çalışma yürüttüler.
Bir guruba kilo alıp vermesini engelleyen yani onları kendi kilolarında tutacak bir rejim uygulanırken diğer üç gurubun daha düşük kalorili diyetlerle kilo vermesi sağlandı. Çalışmanın sonucunda üç gurup vücut ağırlıklarının yaklaşık %10’unu kaybetti.
Ancak, araştırma ekibinin başı olan Dr. Leonie Heilbronn, diğer sonuçları da diğer üç grup içerisinde pozitif olarak değerlendirdi. Kiloyu sabit tutan diyetlere maruz bırakılan deneklerde insülin seviyeleri oldukça düştü, ortalama vücut basıncında düşüş gözlemlendi ve hücre dağılması sonucu DNA‘larda oluşan zararlardan hiçbirine rastlanmadı.
Gözlemlenen ve kaydedilen bütün sonuçlar “uzun yaşama” konusunda pozitif bulgular sundu. Örneğin düşük insülin seviyeleri genellikle yüz yaşının üzerindeki bireylerde gözlemleniyor ve düşük vücut basıncı da uzun bir yaşam için sağlıklı kabul ediliyor. Diyetisyenler de bazı danışanlarına ideal kilolarını kaybetmelerindense, daha az kalori içeren bir beslenme alışkanlığı edinip sağlıklarından ödün vermemelerini tavsiye ediyor.
Kısacası bu düşük kalorili diyetler sadece sağlıklı bir yaşam için değil, “yaşlandırmayı geciktirmek” için de muazzam bir yaşam biçimi.

İlginizi Çekebilir..  Antideprasan Kullanmak Tehlikeli Mi?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.