Beyinsi

Drone Sahibi Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

  • 2.508 kez görüntülendi.
Drone Sahibi Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Drone Sahibi Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 

Bir drone satın almak istiyorum ama nereden başlayacağımı ya da nereden satın alabileceğimi bilmiyorum diyorsanız  o zaman doğru yere geldiniz. Hazırladığımız bu yazı ile bilinçli olarak gönül rahatlığıyla ürünü satın almanıza imkan vermek istiyoruz.Günümüzde pek çok spam web siteleri, sadece kâr elde etmek için kalitesiz ve doğru biçimde üretilmemiş kötü ürünleri size satmaya çalışmaktadır.

 

drone-alamadan önce-beyinsi (2)

 

Bir Drone Almadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey:

a.Tüm dronlar kolayca uçmaz. Bir drone satın almak istiyorsanız, ilk önce bu tür cihazları uçururken nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmelisiniz. Ayrıca her drone uçuş kontrolörü kurulumuna bağlı olarak biraz farklı uçar. Bu yüzden alacağınız ürünün özelliklerini önceden araştırın ve cihazların kullanımı hakkında genel bir bilgiye sahip olun.

Beceri düzeyine göre dronelarda fiyat durumu diğer  ürünlere göre farklılık gösterir. Örneğin bir uçak ya da bir arabanın kullanım kolaylığına göre fiyatı artar. Fakat dronelarda bu durum farklıdır. Aşağıdaki grafikte göstereceğim gibi zorluk arttıkça fiyatlar da artıyor.Daha pahalı uçağı neden alayım o zaman demeyin, çünkü işlevsellik ve sensörler daha gelişmiş durumda olacaktır ve emin olun size daha çok keyif verecektir.

 

drone-alamadan önce-beyinsi (6)

 

b.Tüm dronelar uçmaya hazır değildir. Satın almak istediğiniz uçağa baktığınızda özelliklerinde RTF, BNF ve ARF gibi kısaltmalar görürsünüz. Bu kısaltmaların anlamlarını açıklayalım:

RTF : Uçuşa hazır (Ready-To-Fly) olarak açılabilir. Genellikle RTF Quadcopter herhangi montaj veya kurulum gerektirmez, ancak tabiki bataryayı şarj etmek ve pervaneleri takmak gibi işlemleri yapmak durumundasınız.
BNF: Bağlan ve Uçur (Bind-And-Fly) kısaltmasıdır. Bir BNF Quadcopter genellikle  bir denetleyici olmadan geliyor. BNF modelleri ile ayrı satılan bir denetleyici almanız gerekemekte. Bu şekilde aradaki bağlantıyı sağlayabilirsiniz. Bilmeniz gereken frekansların aynı olması gerektiğidir. Yani denetleyiciyi satın almadan önce drone ile çalışacağından emin olmak için kontrol edin.
ARF: Assembly To Fly yani montajlayarak uçur şeklinde açıklayabiliriz. Ürün çoğu ana parçası dışarıda bırakılmış şekilde elinize  gelecektir. Sizler tüm montajı yapıp uçurmak zorundasınız.

İlginizi Çekebilir..  Muhteşem İç Dekorasyon İpuçları

 

08/18/14 Features, Drone, the Nano QX, photographed at Pilotage Hobby, 389 5th Avenue, Manhattan. NY Post Brian Zak

 

c.Ne kadar para ayırabileceğinizi düşünün. Sadece 100 lirayla evin etrafında uçurabileceğiniz bir drone arıyorsanız bu hayalinizden vazgeçin. Bu cihazlar basit birer helikopter değillerdir. Ama ciddi miktarda para harcamayı düşünüyorsanız ve paranızı iyi değerlendirmek istiyorsanız piyasayı iyi araştırmalısınız.

-İyi bir kontrolör ve denetleyici için yatırım yapmak en doğrusudur. Akıllı telefonlarda olduğu gibi çabucak bozulacak bir ürün yerine en az 2-3 yıl rahatlıkla kullanabileceğiniz cihaz için yatırım  yapmalısınız. Bu da cihazın beynine yatırım demektir.
-İyi bir şarj cihazı satın alın.  Genellikle RTF drone kitleri ile gelen ucuz şarj cihazları çok güvenilir değildir ve genelde çok çabuk biterler. Bir seferde birden fazla pili şarj etmek için adaptörler satın alabilirsiniz.
-Araştırmaya öncelik verin. İlk drone ürününüz için aceleci davranacağınızı ve heyecanlı olduğunuzu biliyorum. Ama sakin davranın acele etmeyin. Bütün kaynakları sonun kadar araştırın ve size en uygununu bulmaya çalışın. Çabuk karar verip tonla para harcayarak hüsran yaratan bir ürün yerine uzun vadede  para tasarrufu yapabilirsiniz.

 

drone-alamadan önce-beyinsi (7)

 

d.Nereden Alabilirsiniz?

Nereden alacağınızı bilmiyorsanız, endişelenmeyin. Global pazardaki online satış mağazalarında yeteri kadar ürün mevcut ve güvenli bir şekilde alabilirsiniz. Büyük Online drone perakendecilerin çoğu ABD veya Çin ya yer almaktadır, ancak yeterince iyi araştırırsanız hem ülkemizde hemde yakın ülkelerde güvenle alabileceğiniz mağazalar da mevcuttur.

İlginizi Çekebilir..  Vestel Venüs e2 Nasıl Bir Telefon?

En büyük mağazalardan biri  Hobby King ‘dir. Hobi King  Walmart Radyo Control’e benzer. Yüzlerce satılık sıfır ürün ve binlerce aksesuar mevcuttur. Bazı ürünler mağazanın kendi tasarımlarıdır. Hobby King bu alanda en büyük dağıtımcılardan ve dikkate alınması gereken mağazalardandır.

Başka bir alternatif ise RCGroups.com’un ilanlar bölümüdür. Burası da Craigslist benzeri bir yerdir. İnanılmaz fırsatlar bulabilirsiniz, ama güvenilirlik açısından çok iyi değildir. Satıcılarla bizzat görüşme ya da elden alma imkanınız varsa değerlendirmelisiniz. Aşağıda drone satışında ana web sitelerini sıraladık.

​DJI: En popüler #1
HobbyKing: Telsiz Walmart.
www.getfpv.com: Yüksek kaliteli FPV çerçeveleri, bileşenleri ve daha fazlası.
ReadyMadeRC.com: genellikle daha iyi fiyatlarla FPV bileşenler.
Quadrocopter.com: Yüksek çözünürlüklü hava fotoğrafçılığı droneları
Amazon.com: Her özelliğinden biraz.
HeliPal.com: Hong Kong merkezli DJI, Walkera, Tarot vb ürünler.
DroneFly.com: Phantomile  ilgili ürün ve onarım hizmetleri.
BuzzFlyer.co.uk: HeliPal gibi ama İngiltere’de daha çok kullanılıyor.
xHeli.com: Çoğunlukla ucuz ürünler

Türkiye kaynaklı mağazalar ise: Gittigidiyor – Teknosa -Sahibinden – Gopro – Buldumbuldum ve Robitshop sitelerini sayabiliriz. Fakat yabancı kaynakları iyice araştırdıktan sonra bizimkileri inceleyin. Bu alanda şu an çok iyi değiliz.

 

drone-alamadan önce-beyinsi (8)

 

e.Bir drone topluluğunun parçası olun. Drone aslında çok da yeni bir sistem değil. Fakat ülkemizde hem teknik hem de sosyal açıdan çok da iyi bilinmeyen bir teknoloji ürünü. Bu yüzden çeşitli forumlara katılarak drone hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz. Yabancı içeriklerden anlarım derseniz işte size yabancı forumların listesi:

My First Drone Beginners Group

RCGroups.com

DIYDrones.com

FPVLab.com

PhantomPilots.com

MultirotorForums.com

DJIGuys.com

forum.FliteTest.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.