Beyinsi

Doktorlar Ne Sıklıkla Sosyal Medyayı Kullanır?

  • 15.355 kez görüntülendi.
Doktorlar Ne Sıklıkla Sosyal Medyayı Kullanır?

Doktorlar İşlerinde Sosyal Medyayı Kullanıyorlar

Medikal bilgi için sosyal medyaya başvuruyorlar.

Yapılan son araştırmaya göre Birleşik Devletlerde her dört doktordan biri medikal bilgiler için sosyal medyaya başvuruyor.

Baltimore’daki Johns Hopkins Kimmel Kanser Merkezi’inden 500 onkolojist ve aile hekimi[1] üzerinde yapılan anket, katılımcıların %14’ünün her gün sosyal medya vasıtasıyla  yeni bilgiler paylaştığını gösterdi.

Journal of Medical Internet Research tarafından yürütülen son çalışma doktorların %61’i’nin bilgi almak için haftada bir veya daha fazla sosyal medyayı ziyaret ettiğini, %46’sının da haftada bir veya daha fazla olmak üzere sosyal medya kullanarak yeni bilgiler paylaşıp literatüre katkıda bulunduğunu ortaya çıkardı.

Onkolojistlerin çoğu sosyal medyayı, son çıkan bilgilerden haberdar olmak için kullanıyor. Aile hekimleri ise sosyal medyayı daha çok diğer meslektaşlarıyla iletişim kurmak ve bilgi paylaşmak için kullanıyor.

Katılımcıların %60’ı sosyal medyanın yeni ve kaliteli bilgilerin güncel olarak paylaşılmasının yararlı olduğunu, bunun hastalarına yaklaşımlarını da geliştirdiğini ve hizmetin kalitesini artırdığını düşünüyor.

Bir onkoloji profesör asistanı olan Dr. Robert Miller çalışmanın bir buçuk yıldan fazla bir süre önce yapıldığını ve şu anda sosyal medya kullanan doktorların sayısının artmış olduğunu söylüyor.

Miller ayrıca medikal çalışmalarda her an yeni ve birçok bilgiye ihtiyaç duyulduğunu ve sosyal medyanın doktorları her türlü gelişmeden haberdar tuttuğunu da ekliyor.

“Bizi şaşırtan şey sadece doktorlara özel toplulukların olmasıydı.  Twitter veya Facebook gibi daha umumi platformlardansa doktorlar kendi aralarında daha rahat hissediyor.” diyor Miller bir gazete yazısında.

İlginizi Çekebilir..  Ankara-Beypazarı Anaokulu İlkokul Ortaokul Ve Liseler
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.