Beyinsi

Din ve İslam Dini Nedir? Din Neyi Gerektirir?

  • 1.571 kez görüntülendi.
Din ve İslam Dini Nedir? Din Neyi Gerektirir?

Din ve İslam Dini Nedir? Din Neyi Gerektirir?

Din, akıl sahibi insanları kendi istekleri doğrultusunda dünya da ve ahirette iyiliğe, güzelliğe ve mutluluğa ulaştıran Allah’ın huzurunda ilahi bir kanundur. Din, tüm İslam aleminin sahip olduğu en güzel şeydir. Din de kendi aralarında 3 kısma ayrılır.

  1. Hak Din: Allah tarafından peygamberler aracılığıyla insanlara bildirilen, hiçbir şekilde değişikliğe uğratılmadan günümüze kadar getirilen dindir. Yeryüzünde “hak din” olarak kıyamet gününe kadar yaşayacak ve yaşatılacak olan tek din “İslam Dini”dir. Müslümanlar hak dinden sorumludur.
  2. Muharref Dinler: Muharref dinler asılları bakımından gerçek din iken sonradan insanlar tarafından değiştirilip başka şekilde uyarlanıp ve aslı bozulan dinlerdir. Yahudilik ve Hristiyanlık muharref dinlere uygun bir örnektir.
  3. Batıl Dinler: Halk arasında da bilindiği gibi insanların uydurduğu aslı olmayan dinlerdir. Öküze, köpeğe, yılana vb hayvanlara, güneşe, aya, yıldızlara, ateşe ve putlara bunun gibi bir çok şeye tapan toplumun dini bu dine mensuptur. Satanizm, budizm, putperestlik ve mecusilik gibi insanlar tarafından uydurulan batıl dinlerdir.

İSLAM DİNİ 

Müslümanların sahip olduğu din İslamdır. Kısaca dinimizin adı “İslam” dır. Allah (Celle Celalühü) katında geçerli ve hak dini yalnız İslam dinidir. Bu konuyu ifade eden ayet-i kerimeler de vardır.

“Allah katında geçerli din şüphesiz İslamdır.” (Al-i İmran Suresi=19)

“Kim İslam’dan başka bir din ararsa, (bilsin ki o din) ondan asla kabul edilmeyecektir. O, ahirette hüsrana uğrayanlardan olacaktır.” (Al-i İmran Suresi=85)

İslam dininin gayesi, dinin getirdiği hükümlere uyan kişileri dünyada huzur ve mutluluğa, ahirette ise ebedi huzura ve saadete kavuşturmaktır.

İlginizi Çekebilir..  İşinize Yarayacak En İyi Ücretli Android Uygulamaları

İslam Dininin Özellikleri:

  • İslam son dindir ve evrenseldir. Son peygamber Hz. Muhammed (S.A.V) ile insanlara duyurulmuştur.
  • İslam dinin bütün hükümleri tüm insanlığa gönderilmiştir.
  • İslam dini Allah tarafından gönderilen daha önceki peygamberleri ve ilahi kitapları da kapsar.
  • İslam dini önceki dinlerin hükümlerini yürürlükten kaldırmış ve geçersiz kılmıştır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.