Din, Şeriat Ve İman Nasıl Tanımlanır?

Din, Şeriat Ve İman Nasıl Tanımlanır?


Din, Şeriat Ve İman Nasıl Tanımlanır?

Din Nedir?

Din, akıl sahiplerini kendi irade ve istekleriyle dünya ve ahirette saadet ve selamete aynı zamanda huzura ve kalp ferahlığına kavuşturan ilahi kanundur. Allahu Teala hazretleri, ilk insan ve ilk peygamber Adem Aleyhisselam’dan itibaren insanlara peygamberleri vasıtası ile dini bildirmiştir. Allahu Teala dinimizi Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v) ile tamamlamıştır. Bu dine islam denir. İslam dinine inanan kimseye müslüman denir.

Şeriat Nedir?

Şeriat, din manasına geldiği gibi dinin, ibadet ve muamelelere ait hükümlerine de şeriat denir. Yani, şeriat dindir, din de şeriatdır.

İman Nedir?

İman, Peygamber Efendimiz (s.a.v) Allahu Teala tarafından getirip tebliğ buyurduğu; bildirdiği şeylerin tamamını kabul ve kalbi tasdik etmektir. İman, kalbin bu tasdikinden ibarettir. Fakat kişinin, hayatında ve ölümünde kendisine müslüman muamelesi yapılması için kelime-i şehadeti kalbi ile tasdik edip dili ile söylemesi şarttır. İmanın şartları altıdır. Bu altı şart Amentü duası ile anlatılmıştır.

Amentü billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rusülihi ve’l yevmil-ahiri ve bi’i kaderi hayrihi ve şerrihi minellahi teala ve’l-ba’sü ba’de’l-mevti hakkun. Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden ‘abdühü ve rasulüh.

Manası: Ben Allahu Teala’ya ve onun meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, kadere; hayrın ve şerrin Allahu Teala’nın bilip dilemesi ve yaratmasıyla olduğuna inandım. Öldükten sonra dirilmekte haktır. Ben şehadet ederim ki Allahu Teala’dan başka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki, Muhammed (s.a.v) onun kulu ve resulüdür.

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1951 2,060